13 Ocak 2008

mulholland drive 2

previously on mulholland drivediana başını yastığa koyar koymaz, karanlık bir yolda, ismi aynı zamanda filmin ismi de olan tepede oldukça yavaş ilerleyen bir limo'yu, angelo badalamenti'nin kasvetli müziği eşliğinde izlemeye başlıyorum. arabada pek hoş esmer bir kadın, şoför ve ön koltukta bir irikıyım abi var. kadını bir yere götürüyorlar; muhtemelen bir partiye? diana, onun partiye varmasını ve tüm ilginin merkezinde bulunmasını istemediği için olsa gerek, şoför, tedirgin olan esmer kadının "neden burada durdun ki?" sorusunu susturuculu bir tabanca ile desteklediği, "in arabadan" cevabı ile karşılıyor. eş zamanlı olarak, ipini koparmış gelen, çılgın gençliğin tıka basa doldurduğu iki araba, bu gerilim dolu pozisyona sert bir şekilde ekleniyor. çarpışmadan sonra esmer kadın afallamış, biraz da yaralanmış bir halde arabadan çıkyor ve mulholland tepesinden los angeles şehrine doğru sersemce ilerliyor. diana'nın bu kadınla ilgili ciddi problemleri var; daha başını yastığa koyar koymaz onu berbat bir pozisyon içine sokuyor. şimdi bu talihsiz ve başı belli ki belaya girmiş kadının hayatta kalabilmesi için bir kurtarıcıya, güçlü ve başarılı bir karaktere ya da işte, bir meleğe ihtiyacı var.
kaza yerine gelen iki polis memuru oldukça soğukkanlı. ikiz tepeler ve lost highway filmlerinde de olduğu gibi, david lynch'in polis memurları (olayları araştıran polisler) sanki tanrı tarafından görevlendirilmiş gibi. garip bir havaları var; sakin, düşünceli ve kesinlikle ciddiler. ama amerikanvari değiller; diyorum ya, tanrı tarafından görevlendirilmiş, onun adına çalışan garip bir varlık türü sanki? bana hep öyle geliyor en azından...
her neyse, geceyi sokakta geçiren esmer kadına dönersem, aslında epey şanslı. hatta düpedüz kader(?) onu diana'nın kendisini modellediği, betty isimli "süper" karakterin teyzesinin evinin önüne getirmiş. hem de teyze tatile çıkıyor. sokakta kalmış, hafızasını kaybetmiş, epey de korkmuş bir kadın için şahane ortam: birazdan boşalacak bir ev. diana, esmer kadını, betty kimliği ile avucunun içine almak, ona kol kanat germek için ortam hazırlıyor elbette. bu arada betty isminin çağrıştırdıkları düşünüldükte, diana'nın hayal gücünün hangi amaca hizmet ettiği biraz daha iyi anlaşılıyor.

(fotoğrafları üzerine tıklamak suretiyle daha büyük halde görebilirsin)

(devamı burada)

1 yorum: