12 Mayıs 2008

ezildik ama yenilmedikeğer adamın biri, ya da birileri atmadıysa o kayayı, yani bir saldırı değilse(*), ya da kötünün kötüsü bir mizah yapma derdi yoksa ("uçmasın diye ağırlık koyduk üzerine"), o taş bizzat tanrı tarafından yerçekiminin hizmetine verilmiş. sanatçı diyor ki, (ya da ben öyle anlıyorum) "ey din adamlarının lideri, evet haklısın bir tanrı var (yenilmedin) ama tanrı senden hiç hoşlanmıyor!"

şoke edici değil mi; yıllarca, yüzyıllarca kimin şeyine (şey yerine "dünyevi" her türlü istek ya da haz gelebilir) hizmet ettiğin belli olmasın, sonra cırk diye ezil bir taşın altında. yani ona da çok düşük gelir her halde taş altında kalma olasılığı... genellikle öyledir ama; bir çocuk olduğunu düşün, (bir zamanlar çocuktun) diyelim bir konuda anneni inandırman gerekiyor; "allah çarpsın ki doğru söylüyorum yaa" diye zırlıyorsun. pek inandırıcı gelmez. (bu durum anneden anneye, mahalleden mahalleye değişir elbette) ama hangi anneye derse desin, bir çocuk "kamyon çarpsın ki doğru söylüyorum!" dediği anda annenin tepesi atar, "sus yalan söyleme!" soslu tokatı yersin kıçına! bu, annelerin "bir tanrı'ya inanmıyorum ama bir güç var o da kamyon, araba gibi bi'şey" şeklinde fantastik bir inanç sistemi geliştirmiş olmalarından kaynaklanmaz. tamamen istatistiksel olarak bakıldıkta, mahallede koştururken, allah çarptığı için(**) ölen çocuk sayısı neredeyse sıfırdır ama bir araç çarptığı için ölen çocuk sayısı ne yazık ki epeyce fazladır.

papa'nın ya da din adamlarının inancı ne düzeydedir sorusuna cevap aramaktan öte, tanrı'nın (kutsal metinler haricinde), asla direk , düz anlatımlara girmediği, "görebilen gözler" için ise ne tarafa bakarsan sana bir şeyler söylediği düşünülür. inançlı bir insana bu yeter de artar bile, neden daha fazlasını istesin ki? ama kırmızı halılar üzerinde şatafatlı kıyafetinle dolaşmakta iken tepene kaya düşmüş bir papa isen, alman gereken mesaj çok net...

bir papa için eminim çok nettir.

(*)belli ki 'sanatçı' (italya'dan, maurizio cattelan) "papaya suikast" konseptiyle bir iş çıkarmış değil
(**)"ne yazıyor raporda; çocuk neden ölmüş?" "çok yavşak, yaramazmış, allah çarpmış"

2 yorum:

  1. Dünyanın ve insanların en tuhaf hallerinden biridir bu; şatafatlı bir yaşam süren din adamlarının yoksulluk övgüsünü göz yaşları içinde dinleyen halkı peşinden sürüklemeleri. O halk hiç düşünmez ki; "cennetin kapıları yalnızca yoksullara açılacaktır" diyen bu adamların, kendileri bu sözleri boşverip bunca görkem içinde neden yaşamaktadır. Yoksa dünya cenneti uğruna övdükleri cenneti gözden mi çıkarmışlardır. Nedense hiç akıl edip sormazlar bunu? Şaşılası mı desem acınası mı bilemedim.maurizio cattelan'ın attığı taş kimedir acaba?

    YanıtlaSil
  2. Ne güzel yatıyo abi o öyle çok normal bir şey olmuş gibi euheuhe. Hala tam olarak anlamlandırabilmiş değilim ama çok hoş duruyor fotoğraf.

    YanıtlaSil