27 Temmuz 2008

pan-ik

güpegündüz karşıdan karşıya geçerken çıkıverse* karşına keçi ayaklı elinde flütlü bir tanrı, senin de ödün bokuna karışır. gerçi bir tanrı olmasına da gerek yok; elinde flüt olan keçi ayaklı bir "şey" yeter!

pan isimli "mitolojik" tanrı çobanları korkuturmuş çünkü birden bire orataya çıkarmış. bununla beraber, çobanların** ve sürülerin koruyucu tanrısıymış. şu anda en fazla kırmızı başlıklı kız kadar dahil realiteye... oysa bir zamanlar borusunu öttürüyormuş*** belli ki. boru değil tabii, flüt..

pan çok fırlama, neşeli bir tanrıymış. (ölmüş birinin ardından konuşuyor gibiyim) hatta parfümün dansı (tom robbins) kitabında şehvet düşkünü, edepsiz mi edepsiz bir karakter... işte bin yıl falan geçtikten sonra komik bir resmiyle beraber bir masal kahramanı gibi anlatılıyor. bin yıl sonra**** neler anlatılacak peki? tahmin edebiliyorum demek isterdim.

pan nereden aklıma geldi peki benim? ne tür bir manyağım ki? buzdolabından birayı çıkarırken, "a-haa... pan vardı bir.. hah!" demiş olamam, olmamalıyım ve elbette olmadım!

bir gazete düşündüm (ki hiç zorlanmadım bunu düşünürken) sonra gazeteyi "gazete" kavramından arındırdım (ve ortaya bir 'kullanma kılavuzu' çıktı) (neyse) (din soslu bir gazete işte) (ya evet) işte böylesi bir gazetenin, [dikkat, işte tam bu noktada fantastik sıkılgan etkisi:] "çengel bulmaca aracılığıyla insanlara mesajlarını gönderen bir tanrı olsa?" dedim. (çok aptalca) "bu kesin pan olurdu her halde?" diye bir sonuca vardım. düşünsene saatlerce uğraşıyorsun, kozmik enteresan feci mistik soruları yanıtlıyorsun ve işte bireysel kurtuluşunla ilgili, hemen aşağıda anahtar kelimeler: "kral değilsin!" (elbette değilim, ama evet, biraz kendime çeki düzen vermeliyim) ya da "gavur müziği dinlemeye değer miydi?" (ne diyorsun ulan!) absürd paralel evren sanrıları işte! hastalıklı akıl yürütme yoktur az votka vardır! (peki)

oysa saçma; bir kere pan'ın doğasına(?) aykırı, mayasına ters! öyle hin, sinsi, ince(!), kripto-matik yaklaşımlar! hiç şüphe yok ki, "dan!" diye karşına çıkan ve seni pan-iğe kaptıran bir "yaratığa" hiç uymaz!

her neyse, pan'ın doğumunun yirmi bininci yılını kutlayalım, onu sevelim, arada hatırlayalım ve çobanlara hizmet eden bu neşeli tanrı'dan dolayı tek bir koyunun canının yanmadığını bilelim...


*tabii güpegündüz karşıdan karşıya geçerken çıkıverecek değil milletin karşısına! tanrı manrı dinlemezler, 15 dakika içinde, makyaj tazelerken, sikindirik bir tiple röportaj yapmaya hazırlanırken bulursun kendini! tanrısın ama işte, demek ki kameralara, şan'a şöhret'e de biraz dayanıksızsın...(pardon?)

**çobanlar ilginç insanlar, potansiyel olarak her biri aslında bir "ermiş" adayı; sakin bir doğa, hiç bir kelime yok, konuşma yok, bir tek bakış yok... daha ne ister insan; yani "ermek" için...
hadi köyün "işeyaramaz"larını çoban yapıyorlarsa? olsun, onların da ermeye hakkı var; hatta biraz da "anormal" olmakta fayda var, kitleleri peşinden sürükleyecek bir ermiş olacaksan!

***oralardan geçen bir imparatora bir etkisi olur muydu acaba pan'ın? "yavaaş, zeus'un korumasındayız!" diye rahatça caydırabilmeleri lazım? protokoller de olabilir: "kır tanrısı pan adı üstünde kır alanlarında tek yetkilidir" gibi şeyler? bu tür şeyler işe yaramaz varsayımlar sonuçta; olsaydı molsaydı gider durur...

****yok yahu ne bin yıl sonrası!

5 yorum:

 1. Pan'ın baş ahbabı da yarı/üvey ağabeylerimden biri olan Dionysostur. Yedikleri içtikleri ayrı gitmez, o derece! ;o)

  YanıtlaSil
 2. güzel olurdu. ne güzel, eğlenirdik beraber.

  YanıtlaSil
 3. Hocam bu pan "Pan'ın Labirenti" filmindeki pan mı? Çok ilginç gerçekten. Filmde koyunları korumuyordu çokta korkunçtu ya :

  YanıtlaSil
 4. zehirli örümböcek: evet sanırım filmdeki pan... bununla beraber filmdeki pan'ın, tanrı'yı simgelediği de söyleniyor...

  YanıtlaSil
 5. dionysos un ekibinden olan pan, bütün dionysos çevresinde toplanan tipler gibi, ürkütücü, ahlaksız (kime göre?) ve ciddi biçimde tehlikeli. ama o dönem insanlar en çok şarap tanrısını ve yandaşlarını severmiş zira bu tipler diğer tanrılar gibi kişisel kaprisleri ve can sıkıcı kurallarıyla insanları boğmak yerine, hedonizm in yolundan giden tipler olmuşlar. zaten tehlikeli olmaları biraz da buradan geçer. o yüzden pan ın birilerine bir şeyler öğütleyeceğini sanmıyorum, olsa olsa kendi hayatını yaşayıp zevk alarak, diğerlerine ilham kaynağı olabilir.

  YanıtlaSil