27 Ekim 2008

24 ekim 2008 blogger sansürü

ilk defa bir kuruluşa şikayet mektubu attım; elmaaltshift isimli blogda (erişimi engellenmiş binlerce [onbinlerce, yok yahu yüzbinlerce!] blogdan sadece biri) yayınlanan, dökümanı indirdim, büyük bir bölümünü es geçip "hah evet işte bu kadar" dediğim kısmını kopyalayıp yapıştırdım ve sansüre sansür girişiminin facebook grubundan gelen e-mail listesine "şıftırttım". iyi bok yedim; şimdi "ah işte bunu beklemiyorduk! vah biz ne yaptık!" diyecekler ve her şeyi böylece düzeltmiş olacağım(!) çocukları salın kırlara biraz koşsunlar, soğuklar iyice bastırmadan!

blogger digiturk girişimiyle kapatılmış ama mevcut yasalar uygulanarak. şirketin hizmet ve anlayış kalitesi hakkında az çok fikrim var. sinema kanallarında film yayınlanırken reklam kutuları yayınlayacak kadar şaşkın (taşkın?) yayıncılık anlayışları dumur edici... (kumandanın back tuşuna basman gerekiyor reklamı ekrandan gönderebilmek için; bu arada eğer filmi alt yazılı izliyorsan reklam çıkmadan ve çıktıkan sonra, bir süre alt yazılar görünmüyor... ) geçen haftalarda bir sorun üzerine eve gelen teknik ekiplerinin "tuhaf" davranışları yüzünden kardeşim aboneliğini iptal ettirdi. evdeki televizyon durumlarıyla hiç alakadar olmadığımdan "ha öyle mi.." diye geçiştirdiğim bir konu oldu benim için... iptal ettirmemiş olsaydık, bu blogger sansürü muhabbetine iptal ettirir miydik; elbette hayır... dediğim gibi, evin televizyon tercihleriyle ilgilenmiyorum ve aslında ülkemizi dünyaya rezil ettiğini düşündüğüm bu "sansür" uygulamasını tamamen digiturk'e bağlamıyorum; olacak şey mi! elbette ki de bu "yasal" bir uygulamadır, bir mahkemenin verdiği bir kararıdır ama şüphe götürmez bir başka gerçek de şu ki, çağın gerçeklerinden kopuk bir yasa'ya bağlı alınmış bir karar bu!

sansür sanırım her toplumda var ama bu kadar da ayarsız olmasın yahu! bin dertten muzdarip bu ülkenin en bir önemli konusu değil sansür, ama bir çok sorunun da çözümünü daha da bir güçleştiren bir sorun!

söyleyeceklerim bu kadar; beni dinlediğiniz için teşekkür ederim...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder