03 Kasım 2008

lombelico del mondo...

*...dünyanın göbek deliği anlamına geliyor. saçmasapan bir şarkının ismi, yıllar öncesinin. anlamını öğrenince çok hoşuma gitmişti. bir de sanırım şu italyan filminde geçiyordu, lombelico... hayat güzeldir.. hah işte o filmde... başlık ne olsun diye düşününmeye başlar başlamaz aklıma geldi.

*digiturk gitti çok yetenekli ve kesinlikle çok daha az maliyetli bir sıradan uydu alıcısı geldi. hayır, blogger sansürüyle ilgisi yok, tamamen kişisel nedenlerle...

*blogger (ve benzeri tüm yasaklar) yüzünden canı sıkılıp "soğuttular beni" diyenler için yapılacak bir şey yok. bununla beraber bu tür yasaklar sonucunda, hiç de politik - toplumsal - "ciddi" şeyler yazmayacak / yazmak istemeyenler bile bu tür konulara eğildiler. elbette söylenecek her şey söylenmeli ama bu tür konular çok can sıkıcı... neşeli kalmaya çalışan, bir şekilde kendi eğilimlerine uygun, hayatın tadını çıkarmaya, kendini ferahlatmaya çalışan insanlara çok ayıp bu yapılanlar. o sevimli badem bıyıklı fındık kafalar, aradan bin yıl da geçse, insan kişisini sıkarsan başına bela alırsın, gerçeğini bir türlü fark edemiyorlar. gündelik yaşantıda bile öyle; "durduk yerde camı çerçeveyi indirdi" diyor görgü şahidi; gelip diyorlar ki sonra, yok öyle durduk yere değil, biz araştırdık, üç beş on bilmem kaç yaşında bunu kemerle dövmüşler, (aile içi şiddet!) onun acısını çıkarıyor, diye tek tek anlatıyorlar, tabii "psikoloci" ne menem bir şeyse... ama camı çerçevesi kırılan umursamıyor bu "bilimsel" gerçekleri ve "ben anlamam, kıraca'm ben de onun kafasını "diye tutturuyor. nereden baksan üç beş gün sonra unutulacak bir şey. gündelik yaşantının üç beş günü "bir ülkenin" tarihine oranlanırsa, iş zorlaşıyor tabii... al işte: oysa şimdi buraya bir tavşan fıkrası yazmak vardı!

*tüm kültürlerdeki (dış dünyalar ve dış dünyalı tavşanlar dahil) tavşan fıkralarını derleyip, tüm zamanların en kapsamlı tavşan fıkraları antolojisini hazırlamayı çok isterdim.

görsel: murat süyür-soul

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder