07 Aralık 2008

grand theft auto 4

gta 4 lolipop girl
bu aralar web günlükleri arasında dolaşan "blog dünyasındaki durgunluk" muhabbeti bir ay sonra başlamış olsaydı ya da gta 4, bir ay önce çıkmış olsaydı, kendi adıma, "neden-sonuç ilişkisi budur" derdim.

geçen hafta çıkan oyunu (elbette gayet normal olarak) "yasadışı" yollarla edinmeye çalıştık. bu aralar download özürlü olduğumdan, ben pek bir şey yapmadım aslında. bununla beraber, konuya, kesinlikle detaylarını anlatmayacağım ölçülerde takıntılı bir hırs ile yaklaşan bir arkadaşım kısa süre içinde, on üç (ya da on dört; öyle bir şey) "cicibayt" gibi "çüş" boyutlardaki oyunu indirmeyi başardı. indirdin oyunu, oh ne güzel diye bir şey yok ama! adamlar senin ciğerini biliyor; onlar da ellerinden geleni yapıyorlar, "şuna para ver" diye sonuçta...

malesef oyun düzgün çalışmadı; şurasını düzeltsen burası bozuluyordu... yine de tehdit ile yalakalığı bir potada eritip (daha çok yalakalık) bana bir kopyasını göndermesini istedim; gönderdi de... daha kargo elime ulaşmadan, yaptığımız "gaz dolu" telefon görüşmeleri sonucu oyunu satın almaya karar verdik. çok zor bir karar ama; doksan lira bir oyuna vermek insanın hemen alabileceği bir karar değil; her şeyi geçtim, "bir şekilde 'düzgün çalışmama' sorunlarını halledebilecek, sıfır maliyete o oyunu paşa paşa oyanabilecek bilgisayar ve internet bilgisine ve yeteneğine sahibim" düşüncesine ters! şimdiye kadar oynadığımız tüm gta serisinin bizi ne derece "tatmin" ettiğini düşününce kararımızı uygulamaya geçirdik; gram sıkıntıya girmeden tüm olanaklarıyla bu oyuna sahip olmak mantıklı geldi.

korsan gta 4 orjinal gta4
iki kodaman dvd'nin bulunduğu paketin içinde, iki kitapçık ve "liberty city" haritası var. ekran kartını güncellemek dışında hiç bir sorun yaşamadan kurdum; sonrası monitöre yönelmiş bir "dünyadan kopmuş" ruh hali; saatlerce!

oyunla ilgili detaylar da yazmak istiyorum; evet detaylar olsun:

*radyolar yine pek güzel; tam yirmi kanal var. justice, gil scott heron, count basie, john coltrane, chet baker, miles davis, charlie parker, duke ellington, dizzy gillespie, the smashing pumpkins, david bowie, black sabbath, thin lizzy, queen, lcd soundsystem, philip glass, aphex twin, bob marley, goldfrapp (vb..) gibi, oldukça farklı tarza sahip müzisyenlerden, onlarca "kaliteli" şarkı bulunuyor. bu sanal radyo kanallarının bazılarının "dj"leri bile oldukça sağlam: "liberty rock" kanalında iggy pop'un, "radio broker" kanalında juliette lewis'in ismi geçiyor. elbette, canı isterse, bilgisayarındaki müzikleri de dinleyebiliyor oyuncu. bülent ortaçgil dinleyerek de oynayan vardır hani bu oyunu; neden olmasın?

*taksi, ambulans, polis, itfaiye vs seçmeli görevler yer almıyor bu sefer (polis arabasındaki bilgisayar ile "poliscilik" oynanabiliyor. henüz diğerlerini keşfetmedim); gizli paket falan da yok ama öldürülmesi gereken 200 adet güvercin var. ayrıca 50 atlama noktası da bulunuyor. bunların haricinde cep telefonu ve çoklu oyuncu (multiplayer işte) gibi yenilikler var; ortak görev gerçekleştirebiliyor, biribirini öldürebiliyor ya da yarışabiliyor insanlar.

*sokaklarda kedi köpek yine yok. belki de öylesi daha iyi; zaten fazlasıyla şiddet içeriyor oyun. bu eksiklik belli ki ifade edilmiş çünkü bir yerde "kedi giremez" gibisinden bir uyarı tabelası varmış. ben görmedim; görürsem buraya eklerim ekran görüntüsünü. ne kadar önemliyse!

*görüntü ayarları en üst seviyedeyken nasıl bilemiyorum ama düşük seviyede bile muhteşem zaten bundan bahsetmeye gerek yok; gayet normal öyle olması...

*gta, "yetişkin" olduğu varsayılan insan kişilerine yönelik bir "oyun." hitler dingilinin platon'u ve nietzsche'yi hastalıklı beyniyle algılayıp boktan şeyler yapması üzerine kimse "referanslarını" suçlamadı?

*dikkatimi çeken diğer şeyleri arada sırada eklerim sanırım buraya...

ek: (17122008)
*taksiye müşteri olarak binersen ve "enter"e basmadan yolculuğu izlersen, taksi şoförünün seni ilgisiz bir yere "geldik" diye bıraktığını (dolayısıyla "dolaştırıldığını" ve "dolandırıldığını") görebilirsin.
*internet üzerinden ilişki kurduğun kadınların, ilişki seviyesine göre, sağlık kazanma, polis yıldızından kurtulma gibi getirileri var.
*bazı yüksek binalara (iç ya da dış) asansörle çıkılabiliyor.


gta 4 nico bellic

gta 4 elizabeta torres

 gta 4 manny escuela

gta 4

gta 4 ray boccino

gta 4 bernie crane/ florian cravic

gta 4 roman bellic

gta 4 vladimir glebov - vlad

gta 4

gta 4 brucie kibbutz

gta 4 playboy x

gta 4 little jacob

ek (29122008)
*f2 ile oyundan görüntü alınabiliyor ama sınırlı yapmışlar; son (yaklaşık) kırk saniyeyi kaydedebiliyorsun. kırk saniyede bir f2 tuşuna basmak suretiyle, daha sonra "cep telefonu" aracılığıyla ulaşabileceğin video editörünü kullanarak bu videolar birleştirilebiliyor. oluşturulan video, "belgelerim" altında, "rockstar" başlıklı klasöre kaydediliyor. aşağıdaki videolar ilk denemelerim.

güncelleme (09042009) :
bir sonraki grand theft auto için bir iki dileğim var;
- 70'li yıllarda geçen bir oyun harika olurdu, araçlar, insanlar, müzik, binalar vs.
-seçim yapma ve oyunun bu seçimlere göre şekillenmesi şahane olur. hafif fallout 3 modeli...
-kedi köpek olsun, inek at olsun, dağ yolları, geniş düzlükler olsun.

bir de video oluşturdum. çok ilginç değil, ama oluşturdum işte.güncelleme (04052010) :
gta serisini diğer oyunlardan ayıran özelliklerinden biri de, hayal gücüne bağlı olarak, oyun içinde garip oyunlar bulabilme şansının yüksek olmasıdır. örneğin bir aracın üstüne çıkıp, havaya ateş edersen, aracı kullanan panikleyebiliyor ve olanca hızıyla kaçmaya (neyden kaçıyorsa artık!) deli gibi araba sürmeye başlıyor. son oyunda denemedim bunu ama örneğin san andreas'da uzun süre çılgınca giden bir arabanın üzerinde dengede kalmaya çalışmak eğlenceli olabiliyordu. tabii, bir iki kere yaptığın, saçma bir şey sonuçta.
işte, saçma ama çok daha eğlenceli bir örnek:
haritada işaretli yerde küçük bir park ve o parkta ruh hastası, öfkeli ve süper güçlere sahip bir salıncak var. bildiğin salıncak. oyun karakteri ya da kullandığı araç, salıncağın orta demirine bir süre yaslanırsa ya da dokunursa, salıncak çıldırıyor ve karakteri ya da aracı olanca gücüyle fırlatıyor. animatrix'deki, bozuk ev gibi bir şey! kulağa çok aptalca geliyor, o yüzden izlemek daha mantıklı. yaptığım denemelerden iki üç örneği bir araya getirdim, tam da şöyle:


(müzik: "padded cell- signal failure" heh!)

Share/Save/Bookmark

4 yorum:

 1. bende kötü bir çakma deneyimi sonucu gidip orjinalini alanlardanım.Daha fırsat bulamadım ama sanrıım şimid yüklemeye başlıyacağım=)

  YanıtlayınSil
 2. yine de dvd'ye ihtiyaç duymadan çalıştırabilmek için bazı düzenlemeler (!) yapmak şart oldu. madem öyle olacaktı boşuna mı para verdik? bilmiyorum ama hiç pişman değilim...

  YanıtlayınSil
 3. Cidden bir durgunluk mevcut blog aleminde. MMORPG olmadıkça hayatta vermem bir oyuna o kadar para. Hele ki GTA'ya.

  YanıtlayınSil
 4. Dvdsini aldım Çalışmıyor para girdi :)

  YanıtlayınSil