09 Ocak 2009

"don't worry be happy"

there's probably no godingiltere'de dini gruplar hristiyanlık propagandası yapmak amacıyla belediye otobüslerine ilanlar veriyorlarmış. komedi yazarı ariene sherine, otobüslere verilen bu ilanlarda yer alan siteye baktığında, hristiyan olmayanların sonsuz acılar çekeceğiden, cehennemde çıtır çıtır yanacaklarından bahsedildiğini görmüş. bunun üzerine "ben de onların söylediklerinin tam tersini söyleyeceğim üstelik hiç de korkunç şeylerden bahsetmeden" demiş ve belediye otobüslerine "there's probably no god. now stop worrying and enjoy your life" (bu fikri türkiye'de uygulamaya geçirmek isteyebilecek intihara meyilli arkadaşlar için: "muhtemelen tanrı yok. üzülmeyi bırakın ve hayatın tadını çıkarmaya bakın") diye bir ilan vermiş. tabii önce, maddi destek almak için bir kampanya başlatmış: beş bin beş yüz sterlin'e ihtiyaç varmış ancak o da ne, o kadar yoğun ilgi görmüş ki kampanya, toplanan para yüz otuz bin sterlin'i geçmiş...

ilanda yer alan "muhtemelen" ibaresi, hristiyan grupların hoşuna gitmiş anlaşılan çünkü bunun tartışmaya açık kapı bıraktığını eh bunun da olumlu bir şey olduğunu düşünmüşler.

yukarıdaki bilgileri bbc turkish.com ve radikal'den aldım; ikisini de aynı kişi yazmış sanırım. radikal'de ayrıca bir çok yorum* yapılmış haber üzerine. heyecanlı ve ilgi çekici bir konu ne de olsa! "tanrı var mı?" sorusuna cevap arayan bir çok insan var. bununla beraber bu soruya cevap vermek isteyen insan sayısı çok daha fazla ve bana ilginç gelen , cevap vermek isteyenlerin bir kısmının, düşüncelerini hep "çok** ateşli" savunmaları!

koskoca evrene*** bir an için yoğunlaşmaya çalışan her insan kişisine, şu gezegende yaklaşık iki-üç bin yıldır didişen (gerçekten çok kısa bir süre ve bir o kadar da çok uzun bir süre) ve "din" derdine birbirini katletmekten/üzmekten hiç vazgeçmeyen "ateşli insan eylemleri" çok anlamsız gelecektir sanırım. kendi başınayken inancıyla (ya da inançsızlığıyla) bulduğu huzuru, "öteki"nin inancı (ya da inançsızlığı) yüzünden bozan insanda bir sorun vardır bence.

jesus said

o halde günün haberine devam: topladıkları paraya bakılırsa, çok daha fazla otobüse çok daha uzun sürelerle ilan verebilecek ingiliz ateistler. bir sene sonra "hristiyan ilanlı otobüslerin kaza yapma oranı, ateist ilanlı otobüslerden daha fazla oldu" gibi bir haber duyarsa ne yapacak acaba ingiltere'deki şüpheciler? kolay kolay işin içinden çıkamazlar sanırım.

"yook ben o otobüse binmem; bir sonrakini bekleyeceğim" diyenler olacak mıdır ya da gün boyu huzursuzca direksiyon sallayan otobüs sürücüleri?

her iki ilan da "yahu emin değilim..." diyen insanlara yönelik. ariene sherine, hristiyan grubunun umut ve sevgi yerine korku ve tehdit yolunu seçmesine karşılık, "her şeyi düzeltecek bir tanrı yok ve dünyanın şu haline bakılırsa cehennemde acı çekmek için ölmene gerek kalmayacak!" gibi saldırgan ve iç karartıcı bir "karşı saldırı" da yapabilirdi. ancak bunu seçmemiş: "belki de tanrı yok ama üzülmeyi bırak ve hayatın tadını çıkar" önerisi, sıradan bir hristiyanı hiç de rahatsız etmeyecek bir öneri; çünkü "kötü" bir şey söylemiyor ve tüm büyük dinler bir yana, en "hazırlık aşamasında" bulunan dinlerde bile ilk karşı çıkılan şey kötülüktür...

*
"yıl 2009! binlerce yıllık sonu gelmez sanılan tartışma, bir yorumla sona erdi" gibi bir cümlenin gerçekliğe isabet etmediğini düşünüyorum.
** çok: gereğinden fazla
*** "manual" kullan, yavaş yavaş...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder