16 Mart 2009

ikinci sene sonu raporu

ters meditasyon için ikinci sene bitti, utanmadan üç yaşında diyebilirim artık biri sorarsa: "dana gibi oldu!"

bir aksilik çıkmazsa, rahat bir iki sene daha yaşar gibi geliyor bana. köpekler için denir ya, "onların bir yaşı insanların yedi yaşına denktir" gibi abuk sabuk şeyler; internet siteleri için de böyle bir kıyaslama var mıdır acaba? araştırmak gerek, gereksiz işler manyağı biri bu konuda bir ölçüm sitesi bile açmış olabilir?

bu sene, "american gothic" en popüler başlık oldu. 25 ağustos 2008 günü, bir iki yabancı kaynaklı site üzerinden, 3090 farklı ziyaretçi, american gothic derdine, ters meditasyon'u dağıttı: neredeyse tüm temel görsel malzemenin bulunduğu "google sayfa oluşturucu" hesabım, gösterim limiti aşıldığı için, hizmeti kesti ve sevgili güncem bir süre tüm görsel elementleri (başlık, site fon resmi, tüm düğmeler vs vs) kaybetti, mal gibi kaldı. demek ki, senin kapasiten buymuş dedim ben de! üç gün içinde beş bini aşkın ziyaretçi elbette hoşuma gittti, hiç beklemiyordum doğrusu. zaten buna benzer bir durum bir daha tekrarlanmadı.

american gothic'den sonra, "p*rno film nasıl tanınır?" başlığı, geçen sene olduğu gibi yine popülerdi. ancak bu yanıltıcı bir şey: sayfada ortalama kalma süresi, "yazı bu be!" ünlemini ifade etme süresine eşit! yine de geçen sene düşündüğüm gibi düşünüyorum; birileri okuyor ve eğleniyor mutlaka. (çünkü eğlenceli ve güzel bir yazı) [bu arada, aklımca google arama sonuçlarına engel olabilmek için kelimeyi sansürledim (başka bir sorunum yok kelime ile) ama sayfa ismini görünürde değiştirsem de, orijinali kalıyor onu nasıl değiştirebilirim bilmiyorum? belki silerim ve tekrar eklerim bir ara...]

neyse birkaç istatistiki şey yazayım da "rapor"a benzesin:
geçen seneden bu güne, yaklaşık otuz bin kişi, ortalama bir dakika elli üç saniye zaman geçirmiş burada. (ya çok zekiler ya da ben çok sıkıcıyım) (değilim, onlar zeki) (evet) bu muhterem insanların %68'i türkiye'den. (%9 a.b.d. , %7,5 rusya, %2 almanya ve %1 ingiltere, ukrayna ve kanada... geri kalan doksan iki ülkeden, %1'in altında kaldıkları için bahsetmiyorum. eminim çok etkili olacaktır bu tavrım) belki de sayfada geçirilen süre ortalamasını bu %32'lik, dil bilmez, laftan anlamaz muhteremler düşürüyor? ben de isterdim sekiz on dile çevirisi yapılan, küresel hatta kozmik bir güncem olsun! eh, google translate var; var ama onunla bakarsan, sürekli zırvaladığımı zannedersin... (lütfen, espri olarak bile, "ben türkçe biliyorum ve aynen öyle düşünüyorum" falan deme...)

yine bu otuz bin muhteremin %50'si internet explorer kullanıyormuş. [bu internet explorer kullanıcılarının da %51'i, ie7 kullanıyor. %0,05 oranında ie5 kullanan (9 kişi) (onlarla tanışmak isterdim) enteresan insan bulunmakta..] windows işletim sistemi kullananların oranı %93. (%0,01 oranla nintendo wii, playstation3 ve ipod kullanarak ters meditasyon'u görüntüleyen 9 kişiye sevgilerimi iletmek istiyorum.)

ters meditasyon'dan sadece kişisel tatmin sağlıyorum, başından beri maddi kazanç arayışına girmeyi düşünmedim. bu anlamda beni etkileyen tek "sayısal" değer, geçen sene de söylediğim gibi (ve umarım gelecek sene de söyleyeceğim gibi) rss abonelerinin sayısı. işte budur benim tek zayıf noktam. geçen sene 30 civarındaydı, bu sene yaklaşık yüz kişi eklendi o rakama ve bu beni gerçekten çok mutlu ediyor.

geçen bir sene boyunca dirty.ru (nighthawks ve american gothic), darkroastedblend.com (nighthawks ve sand city) ve underconsideration.com (american gothic ve nighthawks) başta olmak üzere bir çok yabancı blog ya da site ters meditasyon'a yer verdi. ayrıca youtube (danny kaye) ve stumbleupon da bir çok ziyaretçiyi yönlendirdi...

geçen seneden bu yana takip ettiğim site / blog sayısı da arttı, (google reader aracılığıyla an itibariyle 498) ve görgüsüzlük yapıp, geçen bir sene içinde, bir şekilde ters meditasyon'dan bahseden ya da bir şekilde buraya yer veren (daha doğrusu: ziyaretçi gönderen) tüm bağlantıları (eskisiyle yenisiyle) tespit etmeye çalıştım; hem minnettarlığımı göstermek için hem de onlar sayesinde kendimi şişirmek için: öyle ya da böyle, değerlendirilmek insanın hoşuna gidiyor... bunların bazıları artık aktif olmayan bloglar, sahipleri dokunmuyor onlara; elbette bildikleri bir şey vardır.

işte teşekkür listemde bulunan dev kadro: limk.com, demo, aydan atlayan kedi, buzcevheri, mathy, kudra, zehirli örümcek, kabakmeltemi, joujou, goddess artemis, deepness, yüksel, lowman, durugörür, hmf , cevval portakal, inte, denizero , vladimir, lyn, karalama defteri, aqua's, at avrat ve silah, bir delinin güncesi, heccecan, edebiy.at, nautilus , okyanustaki rüzgar, jazzistan, demleme, pilaki, zeynep everi, birden bire, cornelius, la santa roja, neslie, punk the pump, buz-dokuz, kelebenk, deli profesör, tekme tokat, medya alternatif, pijamalı blog, cahil peri, ege mavisi, against being limited, lady jade, çikolatalı sufle, omdb, nostatic, blo'g'astesi, leggerazza, mekanik saat

ama hepsinin ötesinde, asıl sana teşekkür ederim; umarım seni hiç sıkmadım...

not 1: bağlantı listesini bir karşılık vermek için ya da bir karşılık beklentisiyle yazmadım. lütfen öyle düşünme. sadece teşekkür ettim, kaçtım.
not 2: google bile yıldönümlerinde bu kadar yaygara yapmıyordur!
not 3: ters meditasyon'u sürekli kurcalıyorum: yakın zaman önce eklediğim, "rastgele bir yazı getir" düğmesini oldukça sık kullanıyorum; bunun sonucu eski yazılardaki eksikleri düzeltiyor ya da yeni bir şeyler ekliyorum. bu tür düzenlemeler eğer umurundaysa, sitede "olan biten" başlıklı bölümü ya da direk twitter hesabını takip edebilirsin.

13 yorum:

 1. ee hadi hayırlı olsun bakalım, nice senelere...
  ben en fazla 5 sene veriyorum, kaldı iki senen. :P gerçi seninki çokta kişisel bir site olmadığından uzun ömürlü gibi olacak...falın öyle diyor
  bi de sayfada adımı görünce tıkladım, bakalım ne varmış diye, bir kapı dört duvar...çok eğlendim kendimle...he he...
  küllerimden yeniden doğabilir miyim acaba?

  YanıtlayınSil
 2. ben de en fazla 3 ay veriyorum; küllerinden doğman için:)
  bir temenni tabii...

  YanıtlayınSil
 3. Daha nice yaşlara, nice güzel yzılara, hep birlikte! :o)

  YanıtlayınSil
 4. Orada olduğun ve yazdıklarını okuyabildiğim için mutluyum. Nice nice yıllara! ;)

  YanıtlayınSil
 5. zevkle ziyarete geliyorum,tüm renkler için teşekkürler...bu arada keşke bu istatistiklere bir katkım olsaydı dedim:))oscar törenindeki teşekkür listesinde yer almaya çalışanlar gibi hissettim birden:))

  Uzun zaman zevkle takip edebilmek umuduyla,nice senelere...

  YanıtlayınSil
 6. Hadi hadi :) Yolun açık olsun. Ne çabuk geçmiş değil mi? Geçen senenin yazısını hatırlıyorumda, geçen ay gibiymişte biz onu kandırmak için geçen sene diyormuşuz gibi.

  YanıtlayınSil
 7. nıce senelere:=)bu ısın hakkını verıyorsun.

  işte teşekkür listemde bulunan dev kadro:
  cok ıncesın.
  aslında ıcerık olarak tamam, ama alıntılardan olustugu ıcın benı lıstene alman benı sasırtmıstı. blogumu ender düncelleyenlerden bırıyım. ama senı düzenlı olarak okuyorum.

  YanıtlayınSil
 8. Ters Meditasyon daha nice nice seneler gözlerimizi kelimeleriyle doldursun akıllarımızı böyle çakırkeyif etsin :)İyi ki varsın iyi ki yazıyorsun :)

  YanıtlayınSil
 9. Hobaa, çok şaşkınım =) Bir tamlama nelere kadirmiş, nelere vesile olurmuş, bir kelebek kanat çırparmış öbür tarafta tsunami olurmuş falan.

  Çok teşekkür ederim orada olduğum için. Zevkle okuyorum blogunu.

  YanıtlayınSil
 10. Rica ederim hocam, ben teşekkür ederim, nice senelere.

  Bu arada o arama motorlarından gelen sonuçlar beni de çok şaşırtıyor. Geçenlerde bir yazıda "japon kız" yazmıştım. Yurdum insanının çekik göze merakı, "japon kız" tamlamasının içinde kullanılabileceği cümle çeşitliliği dünyaya bakış açımı değiştirdi. Tabi hepsi salise harcamamış blogta. Bir de okur kitlesi haline gelselerdi olabilecekleri düşününce sevindirici.

  YanıtlayınSil
 11. goddess artemis, joujou, aydan atlayan kedi: çok teşekkür ederim:)

  neslihan: evet kendi kendime ödül vermiş gibi oldum:)

  lowman: evet yahu, daha dün gibi...

  aqua's, laggerezza : google analytics hesabımdaki verilerde yer alan tüm blogları anmak istedim... bir şekilde, "ben de farkındayım" demek istiyorum sanırım:) teşekkürler:)

  cevval portakal: türkçenin esnekliği ve dediğin gibi insanların fantastik bağlantı kurma yetenekleri karşısında yapılacak pek bir şey yok sanırım. bu konuda en büyük sorunum "meditasyon" kelimesi, bir sürü insan "meditasyon teknikleri", "meditasyon yapsam mı?" "amcam meditasyon yaptı öldü ben de ölür müyüm?" "meditasyon yapmak günah mı?" vs vs gibi bir kısmını şimdi uydurduğum dertlerle geliyorlar ve elbette dertlerine derman bulamıyorlar. google, arama sonuçlarına "yok öyle meditasyon değil, isim olarak koymuş yahu" gibi bir not düşmeli:)
  ya da ben bir meditasyon yazısı yazayım, geç de olsa insanlığa bir yararım dokunsun:)

  YanıtlayınSil
 12. gelip yorum bırakmıyor, ortalıklarda fazla görünmüyorsam bu okumadığımdan değildir. aksine okudukça "budur", gördükçe "vaaay ne kadar güzelmiş"ten başka tepki veremediğimdendir.

  ben teşekkür ederim okurken verdiğin keyif için, yazdığın için. daha nice cümlelere =)

  YanıtlayınSil
 13. mahallenin delisi: çok sağol:)

  YanıtlayınSil