05 Mart 2009

mulholland drive 5

(en baştan okuyabilir ya da bir önceki bölüme göz atabilirsin)

o kadar uzun aralıklarla yazıyorum ki, bir önceki yazım şeklini tutturmak zor oluyor. şimdi de her karenin altına gevezelik yapmak istiyorum...


betty ile coco'nun (coco, diana'nın, düşüne (filme) kaynaklık eden bazı tipleri bilinç altına yerleştirdiği partide karşılaştığı, yönetmen adam kesher'in annesi. ancak diana kadını bir site yöneticisi olarak kodluyor düşünde. etkilenmiş ama pek de hoşlanmamış belli ki) göründüğü bu karede, betty'nin yüzüne yapışmış o iğrenç ifadenin nedeni, coco'nun avludaki köpek pisliklerine laf etmesi. betty, hafiften sıkılıyor ama bir yandan da şirin görünmeye çalışıyor. utangaç ve efendi kız işte... diana'nın "ideal insan olma" derdinin bir görünümü bu; mide bulandırıcı bir şirinlik, pırlanta olma çabası!


betty'nin yalnız başınayken bile aynı karakterde olması, örneğin coco'nun arkasından işaret çekmemesi, diana'nın "betty" olma (ya da kendini öyle sanma) takıntısının ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.


betty, laura ile (ismi sanırım hiç geçmiyor filmde) banyoda yıkanırken karşılaşıyor ve laura, ismi dahil hiç bir şey hatırlamadığı için kendisine bir isim düşünüyor. işte tam o sırada bir amerikan ikonu, gilda filminin afişi gözüne çarpıyor. eh, kendine rita ismini uygun buluyor. ama hayır, ona bu ismi uygun bulan elbette diana! işte, diyor diana, benim aşık olduğum kadın o kadar güzel ve etkileyici bir kadındı!


betty bitkin ve kafası karışık rita'yı yatırdıktan sonra, her yerlerinden "biz mafyadanız" diyen iki tipin bir binaya girdiğini görüyorum. bu iki tip, çekilecek bir filmin yapımcı ve yönetmeniyle görüşmeye gelmişler. görüşme şu: bizim istediğimiz oyuncu filmde yer alacak; başka bir oyuncu değil! pek sanat aşkı kokmuyor ortalık! oyuncusunu seçme konusunda hiç de özgür olmadığını yönetmene açık açık anlatmaya gelmiş bu adamlar... [hemen üstteki karede "öküz"ün, filmde oynamasını istedikleri oyuncunun fotoğrafını iletmesi, "daha büyük öküz"ün ise "konuşulacak bir şey yok, isteğimiz belli" bakışı...]


(öküz)


(yönetmen: adam kesher)(daha büyük öküz)


diana'nın, film dünyasında "arkada olan bitenler" hakkında belki de gerçeğe isabet eden düş kurgusu var. belki de david lynch, sinema izleyicisinin bazı kalıplara yönlendirildiğini ve bu kalıpların defalarca başarıyla kullanıldığını anlatmak istiyor. aşırı tepkilerle ve sert ifadelerle dolu bu sahnede, bir mafya parodisi izlediğimi düşünüyorum. çok da sevdiğim, baba, sıkı dostlar, sopranos gibi yapıtları düşünüyorum bir yandan... mafya filmlerinde genellikle karakterlerin karizmaları çok yoğundur; pislik, boktan ve anlamsız şeyler yüzünden sıkıntı yaratan tiplerdir aslında ama izlerken etkilenirsin. yakın tarihli gomorra, mafya filmlerinin bu balon karizmasını epeyce söndürdü: "ne karizması; çakal sürüsü işte mafya!" diye bağırdı hatta. david lynch de işte bu balon'la oynuyor bu sahnelerde ama klasik kuralların dışına çıkmadan: bu iki laftan anlamaz, dediğim dedik, garip takıntıları olan hödüğün, gizemli bir mizah ile, "karizma etkisi"ni kullanmayı da ihmal etmeyerek, gerçekte sadece aptal ve saldırgan adamlar olduklarını gösteriyor.yönetmen'in (zayıf) intikamı? bu kareler yönetmenin başına geleceklerden bahsederken gerekebilir... o yüzden koydum.

not: devam edeceğim, orası kesin ama sözleşmeyelim; süpriz yaparım ben...
not2: cevval portakal ve ekip arkadaşlarının açtığı, imdb'nin arsız ama komik bir görünümü havasındaki omdb'de bir david lynch film tanıtımı(!) görmek isterim doğrusu; olasılıkla, bulaşmak istedikleri filmler listesinde vardır bir tane?

Share/Save/Bookmark

1 yorum:

  1. Hocam, aslında ben de Blue Velvet'i veya Wild at Heart'ı tanıtmayı düşünmüştüm başlarda. Ancak sonradan farkettim ki bir David Lynch filminin her 5 dakikasına konferans düzenlenebilir. Ki görünen o ki bunun sen de farkındasın.
    Sonra biraz daha düşündüm; ben zaten film tanıtmıyorum pek, film adına güzel veya kötüden ibaret bir kaç cümle yazıyorum, orayı çıkış noktası kabul edip bu zamana kadar yazdığım gibi yazmaya devam ediyorum. Bir David Lynch filmine bu muameleyi yaparsam da kendimi sanat katili gibi hissederim.
    Ancak bu işin üstesinden ekip arkadaşım J.R gelebilir gibi geliyor bana, bu görevi ona devrederim ben.

    YanıtlayınSil