28 Mayıs 2009

dokuz : iyi halt ettin

(ilk bölüm burada)

haltettin bey, kısadalga’yla konuşmaktan çok büyük bir keyif alıyor olmasa da, onunla konuşulması gerektiğini düşünen, koca evde de çok sıkıldığından, bu düşüncesini gerçekleştiren geveze bir ihtiyar olduğundan... falan... falan...
“bu evde bir şeyler dönüyor evlat... benim yaşlı gözlerimden pek bir şey kaçmaz, bilirsin...”
kısadalga arada sırada konuşur ve çok nadir olarak, o da tesadüfen, anlamlı şeyler söylerdi. ancak bu gün her zamankinden daha suskun görünüyordu.
“cinson sersemini konuşturmayı denedim ama nafile... onun ağzından laf almak bir budist rahibini osurtmaktan daha zordur zaten...”
“balon... balon...”
“haklısın evlat; ama sana bir şeyler daha söyleyeceğim... söylemek de ne demek; sana bir görev vereceğim... bir görevin olsun ister misin evlat?”
“bomba... bom!”
“evet, çok büyük bir patlama gerçekleştireceğiz seninle... tabii.. bana şuradan bir bardak su verir misin?”
kısadalga bir süre büyükbabasına boş boş baktı. sonra oldukça ağır hareketlerle kalktı ve üzerinde bir bardağın ve sürahinin durduğu masaya yaklaştı. fakat daha başka bir şey yapmadı. gözlerini sürahiye dikti ve öylece beklemeye başladı.
“evet evlat, hadi al eline şu sürahiyi ve...”
oğlan durmaya devam ediyordu. sanki sürahinin kendisine anlattığı çok önemli bir şeyi, olanca dikkatiyle dinliyordu.
“...ya da bardağı al eline... anlıyor musun beni evladım, o boş bardağı...”
boş bardağın anlatacağı önemli bir şey yoktu galiba... kısadalga bardağı sıkı sıkı tutuyordu.
“tamam, aferin evlat! şimdi bardağa biraz su boşalt... sürahinin içinde su var, görüyorsun değil mi?”
bir bardağa en sıradan şekliyle, sürahiden su doldurmak diye, dünya çapında katılım gösterilen bir yarışma olsaydı, kısadalga değil ön elemeyi, mülakatı bile geçemezdi. ancak büyükbabasına, sadece ıslatabildiği bardağı sunarken yüzünde öyle bir başarılı insan ifadesi vardı ki, o yarışmanın birincisi bile olsa, madalya boynuna takılırken o şekilde bakmazdı insan...
“ne güzel...” diye söylendi haltettin bey.

(devamı burada)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder