05 Ocak 2008

dikkat çekici bir liste hazırlamanın 10 sırrı

1. rakamlar kullan.
2. o listeye girmesi kesin gözüyle bakılacak bir iki örneği ekleme. tüm zamanların ilk yirmi rock grubu listesine the doors'u ekleme mesela. böylece tartışma-yorum yapma olanağı sunmuş olursun.
3. geçen yılın en iyi animasyonları gibi bir liste yaptın, ama 5 yıl öncesine ait animasyonlar da var bu listede... boş ver; bunu fark etmek için listeye bakıyor olmak gerekli ki listeye o an bakılıyorsa zaten amacına ulaşmış demektir.
4. "internette karşına çıkan her bilgiye inanma" görüşünü hiç ipleme. kafana göre bir sıralama yap gitsin, mutlaka bu sıralamayı gereğinden fazla önemseyen ve ciddiye alacak olan birileri çıkacaktır.
5. kesinlikle birinci olacak şeyi kesinlikle ikinci olacak şeyle değiştir.
6. başta "10 ipucu", "20 müthiş video" falan yazdın ama daha altıncıda kasılıp kaldıysan moralini bozma; oraya da bir şey salla gitsin.
7. tam sayılar kullan. tam sayılar derken bildik sayılar işte... 3,5,7,10,15,20 diye gider bu liste. örneğin dört pek güzel durmaz ama üç durabilir. bu bazı sayıların anlamlı olmasından falan kaynaklanıyor sanırım. her neyse, on ve sonrası beş beş gider işte...
8. konuyu seçerken dikkatli davran; "tüm zamanların ilk 10 ekspresyonist ressamı" listesi hazırlayacağına, "sevgilinden ayrılırken takınacağın 10 tavır" gibi bir konu daha çok ilgi çekecektir. çünkü insan kişisi öncelikle kullanabileceği, madem olmadı satabileceği bilginin peşindedir.
9. hayatta ne kadar çok boş iş var.
10. kırmızı don.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder