21 Ocak 2010

voodoo zombileri

haiti depremi (deprem!) sonrasında, bunca ölümü tanrı'nın adaleti diye yorumlayanlar oldu. tanrı, "şeytani" işler peşinde koşan(!) bölge insanını cezanlandırmış, bu görüşe göre. açlık, yoksulluk içindeki insanların on binlercesiyle beraber bir dolu da hayvan ölmüştür bu arada: voodoo kuşları, böcekleri, koyunları, tavşanları...
bir başka görüşe göre, tanrı'nın bile canlılarını umursamadığı haiti bölgesinde, amerikan hükümeti haarp projesiyle ilgili bir deney yapmış.
gezegenin kendi süreci değilse yani, bir güç, açmış atlası önüne, üzerinde haiti yazan bölgeye iğneyi batırmış demek ki. iğnenin de, bebeğin de, büyünün de büyüğü küçüğü oluyor belli ki.
bilindiği gibi türk voodoo'culuğu istenilen ya da korkulan düzeyde değil. hem zaten türk voodoo'culuğu diye bir şey de yok. onun yerine geçen bir kamyon şey vardır tabii, her kültürde olduğu gibi, büyü, muska, irili ufaklı şeytanlar falan filan...
bazı filmlerden, bir iki şarkıdan duyduğumuz bu voodoo nanesi batı afrika kökenli, ruhçu-animist bir dinsel gelenek olarak tanımlanıyor. bu inanışın, en fazla duyulan bölümü, büyü başlığı altında yer alıyor: voodoo büyüsü. en bilineni de, düşmanı temsil eden bebeğe iğne saplamak suretiyle yapılanı. "voodoo büyüsünün bilimsel açıklaması var mı?" diye sorulmuş, bilim ve teknik dergisine, şöyle yanıtlamışlar:

voodoo ölümü haiti kültürüne ait bir öğe. ölüm, kişinin kendisine büyü yapıldığına inanmasından hemen sonra, geçmişinde hiçbir fizyolojik neden yokken, zamansız bir şekilde gerçekleşiyor. ancak olur da bu süreç içerisinde söz konusu kişi büyünün bozulabileceğine ikna edilebilirse bu ölüm gerçekleşmeyebiliyor. bir kişinin tamamen psikolojik nedenlerden ötürü ölüme sürüklenebiliyor olması bizleri olduğu kadar doktorları da hayrete düşürüyor. ancak zihnin fizyolojik işleyişler üzerindeki etkileri konuyu aydınlatmakta yol gösterici olabiliyor:
• kişilik özelliklerinin ölüm riski üzerine etkileri voodoo ölümüyle yakın ilişki içerisinde. psikolojik etmenler, psikosomatik (psikofizyolojik) hastalıkları tetikleyebiliyorlar. yaygın psikosomatik hastalıkların arasında ise ülser, asma, kronik baş ağrıları, hipertansiyon ve koroner kalp hastalıkları geliyor.
• üzerine dikkat yoğunlaştırılan bir diğer konuysa "nevroz, şizofren ya da kişilik bozukluğu"na sahip hastaların sigara içme, dikkatsizce araba kullanma, sağlıksız beslenme ve alkol kullanımı gibi yüksek risk davranışlarını daha sık gösteriyor olmaları. bilim insanları, psikiyatri hastalarının zamansız ölüm risklerinin normal nüfusa göre daha yüksek olduğunu belirtiyor.
• kişilik tipleriyle koroner kalp hastalıkları arasındaki ilişkiyse bir diğer nokta. histeri, nevrotizm ve somatik şikayetler koroner hastalıkların ilk belirtileriyle büyük uyum gösteriyor. ancak yine de kişilik özelliklerinin birinin yaşam süresini kısaltıp kısaltamayacağına dair net ve kesin bir bulgunun olmadığının altı çiziliyor.
• son olaraksa kişinin stresle başa çıkma yöntemlerine değiniliyor. üç farklı başa çıkma yöntemi sıralanıyor: sabit, içe gerilim ve dışa gerilim. gerilimi psikofizyolojik tepkiyle (içegerilim) yansıtan hastalar onu öfke ve şiddetle (dışa gerilim) yansıtan hastalara göre daha yüksek zamansız ölüm riski taşıyor. bu kişiler, kaygı, iştah kaybı ve uyku düzen bozuklukları gösteriyor.
• sosyo-kültürel etmenlerin de ölüm zamanıyla ilişkilendirilebileceğine dair bulgular bulunuyor. duygusal bir bağla inanç duyulan, örneğin kutsal olduğuna inanılan günler içerisinde ölüm oranları artabiliyor. bu da bizlere voodoo ölümünün psikolojik ve sosyal etmenlerden nasıl da etkilenebileceğini gösteriyor
böyle, "uzaktan", düşmanlarını öldürebileceğin gibi, onları "zombi" haline getirip, öldürdükten sonra süründürme hırsıyla, köle olarak kullanabiliyorsun. elbette voodoo konusunda bir fırın ekmek (ya da başka ne gerekiyorsa onu) yemiş olman gerekiyor. çok kolay değil çünkü: daha kafadan, yıldırım taşı [yıldırım çarpması sonucu bir tepeden kopmuş ve bir yıl bir gün bekledikten sonra bir "houngan" tarafından dokunulmuş bir taş olmalı. (eğer bu bulunamazsa, kolomb öncesi dönemlerde sarawak kızılderililerinin yaptığı bir balta sapı.) ] bulman gerekiyor. işte, daha başlamadan biter zombi projesi! oysa ne de güzel olur, hem düşmanından kurtulursun, hem de onu tarlanda bahçende çalıştırırsın, üstelik tek öğüne! nasıl olsa gebermiş, çalışsın dursun pezevenk!
belli ki önemli bir nane bu voodoo.
tabii, ben bilmem, amerika bilir...

ayrıca bak:
alan parker'ın "angel heart" filmini anmadan geçmek istemedim.
bir de tabii ki, prodigy'nin "voodoo people" şarkısına pendulum yorumu: gözleri bağlı koşanlar

görseller: none-xiii ve thecraftyfox

3 yorum:

  1. bunları görünce bez bebek dikesim geldi...

    YanıtlaSil
  2. Şeytanlar ve onların köleleri büyücüler için yaşasın cehennem ! Yıllar önce öldürdük ama fayda etmedi o halde büyücüler için bir infaz daha gerekli !

    YanıtlaSil