27 Eylül 2010

"bizi liderinize götürün"

birleşmiş milletler, gezegene gelip etrafa şaşkın şaşkın bakınacak ya da kararlılıkla "doğal kaynaklarınızı sömürmeye geldik, kim bakıyor buralara?" diye soracak dünya dışı varlıklarla (uzaylılarla işte) ilk "resmi" iletişimi kuracak insanı belirlemiş. buna göre, bu insan, bir devlet başkanı ya da bir dini lider ya da albümleri çok satan bir rock yıldızı değil; birleşmiş milletler'in "dış uzay ofisi" yöneticisi, malezyalı astrofizikçi (ve astronot) mazlan othman (ya da mazlan osman). önce stephen hawkins "bakın uyarıyorum" dedi. daha sonra "gün geçmiyor ki yeni bir gezegen keşfetmeyelim" gibisinden açıklamalar geldi. şimdi böyle bir görevlendirme haberi ile, "uzaylı arkadaşlar"ımızın yakında gezegene varacakları düşüncesinin yeşil ışığı yanıp sönmeye başlıyor ister istemez. temas sağlandığında şoke olmayalım diye alıştırıyorlar zihinleri ha? uzaylıların ve aslında tanrıların, hayvanların, bitkilerin, doğanın, kısacası, insanın nesne edindiği her şeyin, "insan gibi" davrandığı/davranması gerektiği sanrısı karşısında şaşırmamak zor. her şeyin ardında insan aklı var sanki. öyle ya, uzaylılar gelecekler ve derhal diplomatik kurallara uygun, bin yıllık insan gibi davranışlarda bulunacaklar; lider soracaklar, krallarla görüşecekler, gerekirse savaş çıkacak, bir dolu acı, kan, kusmuk, televizyon yayını ve sefalet galaksiye yayılacak! insanların estetik anlayışları değiştikçe hem biyolojik hem de araç - gereç formları değişen uzaylı arkadaşlarımızın, mazlan teyze'nin kalabalıklar arasından "çekilin yahu, ben konuşacağım, bana verildi görev, açsanıza yolu be!" çığlıkları karşısında bir bruce willis gülümsemesi ile "tiplere bakın hehe" diyeceklerini düşünüyorum. hayalimdeki uzaylılar öyle tipler işte. sonra tüm lazer silahları kızartmaya ayarlanacak ve mazlan teyze toz ve gaz olmadan hemen önce "piramitleri göstertecektik size, ıhlara vadisini gezdirecektik, ne hayallerimiz vardı, uranyum anlaşmaları imzalayacaktık, zamanlar - mekanlar arası tüneller inşa edecektik, burp" gibi şeyler söyleyecek. bence işte tam da böyle olacak, çünkü "öyle" ya da "şöyle" olmasından daha mantıksız değil gibi? güncelleme (280810) : haber bm tarafından yalanlanmış, "çok saçma" denmiş, teyzenin wikipedia sayfasında da açıklama bulunuyor. haber: uzaylılara "hoşgeldiniz" diyecek görsel: walterkrudop.com

3 yorum:

 1. yahu, bir yorum yazayım, beğendim, yazmaya başlayınca kafamda olgunlaştırırım tam olarak ne yazacağımı diyorum, şu yorum öncesi uyarıyı her okuduğumda bi tırsıyorum, aman neyse yazmıyim diyor, geçiyorum. o_0

  Neyse aştım bi kere bariyeri diyeyim bari diyeceğimi...

  Mazlan teyzede tam olarak öyle bir tip varmış hakkat... fakat dil eğitimi vermişler mi? hangi dilde konuşcakmış? konuşmaya nasıl başlıycakmış? helo, ay em mazlan, hav du yu du.. ?

  Bence temsilci Stephan Hawking seçilmeliydi. O zaten konuşamıyo, bi de teknolojinin alasını kullanıyo dert anlatmak için, daha deneyimli yani. Hem Mazlan hanfendi alınmasın ama bize sordular mı temsilciniz kim olsun ey insanoğlu die? çok içe dönük bir örgütmüş bu dış uzay ofisi...! olmadı bu :P

  YanıtlaSil
 2. evet aslında, pek bir zart zurt edermiş gibi duruyor, şöyle 15 santim geriye çekilip baktım da uyarıya; bir başkasının gözüyle bakarmış gibi yaptım:)
  bununla beraber 3 santim daha geriye çekildiğimde şu soru geldi aklıma: istenmeyen cinsten yorumlar neredeyse hiç eklenmiyor ama belki "hadi len!" deyip cillop gibi yorumları ekleyecek olanlar da vaz geçiyor?
  peki kaldırıyorum o zımbırtı uyarıyı; zaten sırf kendi içimi rahat tutayım, biri "neden?" diye soracak olursa "işte bu yüzden! n-hahaha!" diyebileyim diye orada yer kaplıyor.
  ***
  neyse asıl konuya dönersek, bir temsilci fikri zaten sahtekarca. insanların çoğu diğerlerine karşı yoğun nefret içinde. yine de illa bir temsilci olacaksa bu kişinin uzay-uzaylı konusunda değil dünya gezegeni-insan konusunda yetkin olması gerekir gibi geliyor bana.

  YanıtlaSil
 3. haberi duyan çok insan ben zaten bugüne kadar başarıyla temsil ettim insanlığı diye bozulmuş..gönülleri alınmalı bence..en azından birer onur madalyası falan..

  YanıtlaSil