20 Temmuz 2007

alice harikalar diyarında

çocukken kitabı okumuştum; aslında herkes de biliyordur öyküyü; ama yıllar sonra keşfetmem "american mcGee's alice" oyunuyla oldu. oyun öyküden besleniyor şüphesiz ancak kendine has bir gidişata sahip: fazlasıyla da karanlık ve şiddet dolu. neyse bundan daha önce de bahsetmiştim...
asıl öykünün yazarı lewis carroll hakkında wikipedia bilgisi aşağıda; alice görselleri ise daha da aşağıda: Charles Lutwidge Dodgson (27 Ocak 1832 - 14 Ocak 1898) ya da daha çok tanındığı mahlasıyla Lewis Carroll, ünlü İngiliz yazar, matematikçi, mantıkçı, papaz ve fotoğrafçıdır. Carroll'ın en ünlü eserleri; Alice's Adventures in Wonderland ("Alice Harikalar Diyarında") ve onun devamı olan Through the Looking-Glass ("Aynanın İçinden") adlı kitapları ve "The Hunting of the Snark" ve "Jabberwocky" adlı şiirleridir.
 
Kelime oyunları, mantık ve fantazideki başarısı küçük çocuklardan, edebi açıdan seçkin kişilere kadar birçok insanı eğlendirmiştir. Ancak bunun ötesinde, eserleri modern kültüre iyicene yerleşmiştir. Birçok sanatçıyı, direkt olarak etkilemiştir.

Kuzey Amerika, Japonya, İngiltere ve Yeni Zellanda başta olmak üzere, dünyanın birçok yanında, sadece Carroll'ın eserlerinin zevkle okunması ve daha da yaygınlaştırılmasına adanmış kuruluşlar vardır. Carroll'ın hayatı hakkında birçok spekülasyon yaratılmıştır.Örneğin; elde sabit delil olmamasına rağmen küçük çocuklara karşı zaafı olduğu (ki bunu Lewis'in fotoğrafçılık merakı dahilinde çıplak, yarı çıplak çocuk resimleri çekmesinden, ve romandaki Alice başkarakterin çalıştığı okulun müdürünün aynı isimdeki ortanca kızı olmasına bağlayanlar vardır). Ayrıca Lewis'in o döneme ait afyon içerikli bir ağrı kesici olan Ludanum'un normalin üstünde dozda alındığı zaman yarattığı halusinojen etkiler sayesinde bu kadar fantastik ve yüksek hayal gücü içeren eserler verebildiği, hatta bu varsayımların 1960'lardan itibaren psychedelic rock yapan gruplardan Jefferson Airplane'in solisti Grace Slick'in yazıp seslendirdiği ve diğer bir grup olan The Great Society tarafından da seslendirilen White Rabbit parçasında da öne sürüldüğü görülmüştür. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 yukarıdaki görselleri kim bilir nereden buldum; ama aşağıdaki seri (ve devamı) helenbar.com'dan...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder