23 Mart 2008

siyam ikizleri


abd’nin minnesota eyaletinde yaşayan abigail ve brittany hensel kardeşler evlenmek istiyorlarmış çünkü çocuk istiyorlarmış. evlenmek için mantıklı bir gerekçe... işleri zor ama hayatları da oldukça zor. iki ayrı isime sahipler ama iki ayrı kimliğe de sahipler mi acaba? yani bir kişiden mi iki kişiden mi bahsediliyor bilmiyorum? onlara göre iki kişiden bahsedilmeli; galiba akla yakın olan da bu. aslında bir çok sorunu, bir çok düşünceyi varoluşlarıyla alt üst ediyorlar. yani tıp açısından bakıldıkta, bir anormallik bu; kötü şans gibi bir şey? ama hukuk, dinsel inançlar vs konularında (istisnalar ve kaideler?) bazı kavramlar, biraz gölgelenmiş değil mi? şimdi önümde çok garip bir malzeme var, "bu malzemeden çıkabilecek tüm geyikleri(?) türetmeye başlayım" düşüncesinde değilim sanırım; ama emin de değilim, aklıma bir sürü şey geliyor. elbette aşağılama ya da dalga geçme isteğinde değilim: vakti zamanında (her şeyin ötesinde kendisi de kafa göz yaracak kadar şaşı -görme özürlü- olduğu halde) bir coğrafya öğretmenim tarafından, sınıfın huzurunda, benim gibi "gözlüklü" bir arkadaşımla beraber, "lan cam kenarında oturan camekanlar!" şeklinde bir tanımlamaya kurban gitmiş bir kişi olarak olabildiğince duyarlı olmaya çalışıyorum...

abigail ve brittany evlenmek istiyorlar; peki. buna benim bir itirazım olamaz şüphesiz. bizim ülkemizde yaşıyor olsalardı karşılarına, bir erkek iki kadınla evlenemez yasası çıkardı ama onların hukuksal sisteminde bu konuda bir sorun yoktur belki de? ama tüm hukuksal durumlar bir kenara bırakılabilir mi? birbirinden farklı iki kafa yapısı var bir kere; "kızlar" her konuda anlaşamıyorlarmış; örneğin abigeil kitap okumayı seviyormuş ama kardeşi(?) "biri bir masal anlatırsa dinlerim" gibi düşünüyormuş? bunlar çok yüzeysel sorunlar, bir şekilde çözülür; onlar da bir şekilde bu tür şeylerin üstesinden geliyorlardır her halde? beni ve diğer insanları pek de ilgilendirmez aslında; benim ilgilendiğim, dediğim gibi, bu istisnanın bir çok kaideyi zora sokması. abigeil'in ateist olmaya karar vermesi durumunda brittany'nin durumu ne olacak örneğin? elbette... cennete ruhlarımız gidecek değil mi; bedenler değil... o halde bu "tek" bedende çift ruh olduğunu mu kabul etmeliyiz? ama böyle bir "yanlışlık" hangi organizasyonda olur ki?

peki hukuk da mı "ruhlara" göre tavır alacak? çok okuyan, kendini geliştiren abigail'in "bu düzen böyle gitmez brittany; insanlar insanları ezmesin, zannımca devrim şart!" gibi görüşleri abarttığını, mevcut sistemi yıkmaya, mümkünse yerine daha adil ve insani bir düzen getirmek amacıyla çalışmaya başladığını düşünsene. eh, mevcut düzen, doğası gereği, abigail'in bu "yıkıcı faaliyetleri"ni tespit eder etmez onu sınırlamak durumunda kalacak. peki nasıl sınırlayacak?

fizyolojik olarak, bir kafa sol tarafı diğer kafa sağ tarafı kontrol ediyormuş (bir ara buradan(*) ayna karşısında ne muhteşem bir uyumla saçlarını taradıklarını izleyebilirsin) o halde, tüm bedeni mi cezalandıracaksın? çok güzel, sol taraf okusun kendini geliştirsin, otu boku ayırt etmeye başlasın; sağ taraf "bana biri masal anlatsa da dinlesem"den öteye geçmesin ama sen tut "tek bir bedeni" yargıla? bu olanaksız; o halde şöyle olacak:

"sol" kafanın ağzına bant yapıştıracaksın, diyelim 10 sene; "aklı başına" gelene dek... bir de diyeceksin ki sağ kafaya; sol el, sol kol saçmasapan hareket yaparsa (tutar yasa dışı yazılar yazarsa hadi?) bunu engellemek sana düşüyor; yoksa bütünlüğünüz tehlikeye girer... hem brittany de kendini böylece hayatta bir işe yaramış hisseder belki?

oldukça karmaşık hayatları bu kadar da karmaşık olmayacaktır elbette; mutlu olmalarını dilerim içtenliğimle. kafalardan biri hapşırdığında hangi elin ağızı kapadığının ne önemi var ki?


(*)şimdi değil, bir ara... ülkemizin karnında gaz var, bir iki pış pış ile geçecek. olmadı kıçından bir tekme yiyecek ama bir şekilde o gazı çıkaracak. yoksa illa ki açılacak youtube, başka ne olacak?

edit=mevzu bahis video:
5 yorum:

 1. çok enteresan bir konu gerçekten. bu kızların erkek arkadaşı varmıymış acaba? sonra bu halleri genetik bir bozukluğu taşımıyormu acaba? biri uyanınca diğeri uyumaya devammı ediyo r acaba?

  dünyanın yaşanabilecek en garip hayat deneyimini yaşıyor bu kızlar

  YanıtlaSil
 2. zor bir konu gerçekten, bu kızlar açısından olduğu kadar erkek arkadaşları için de garip bir durum.
  ya aynı adama aşık olurlarsa..?

  YanıtlaSil
 3. Adını hatırlayamadım bir türlü. Geçenerde izlediğim bir film vardı. Birbirine yapışık iki kardeşin aşk ve iş hayatları üzerine konu işlenmiş. Aşk ve iş sebebi ile birbirlerinden ayırıyorlardı. Fakat bu duruma alışmamış olan kardeşlerin hayatları tepe taklak oluyor ve filmin sonunda kendilerini iple birbirlerine bağlıyorlardı..

  YanıtlaSil
 4. Evet @taylanov o filmi bende izlemiştim. Çok güzel bir komediydi, ismini ben de hatırlayamadım ama.
  Bu arada evlenmek istedikleri takdirde, bir adamın ikisiyle birden evlenmesi gerekli. Eee biri birinin kuması oldumu birbirine girmez mi kardeşler. Sol kol gün gelip de kalkar, sağ kafaya tokadı yapıştırmaz mı. Üzerinden çıkabilecek espriler bir yana, gerçekten de her açıdan bir mantıksızlık mevcut kızların durumunda. Güzel güzel yaşayıp gitsinler diyorum artık ne diyeyim.

  YanıtlaSil
 5. bazen insan kendine bile tahammül edemezken, sana ait olmayan ama senin olan başka birine tahammül etmek zor olsa gerek...iyi ki onlar gibi değilim...
  tenku allahım...

  YanıtlaSil