29 Ağustos 2009

üç film birden

internet üzerinden birkaç film, bir iki tane de (iki tane) kitap sipariş ettim geçenlerde. şaşırtmadılar beni, gönderdiler hepsini. her şey tamamdı ancak salakça bir hata yapmıştım. şöyle ki, bir film indi internetten (ben de şaşırdım), körlük (blindness) isminde. neymiş bu diye araştırırken bir roman uyarlaması olduğunu öğrendim. jose saramago'nun aynı isimli kitabından... dedim ki kendi kendime, "önce kitabı oku, sonra izle filmi; önce filmi izlersen kitabı asla okumazsın ben seni biliyorum..." böylece, kitabı alınacaklar listeme (hafıza, zihin vs) ekledim. ancak nasıl bir ruh haliyle hazırlamışsam listeyi, jose saramago'nun "görmek" isimli kitabını sipariş etmişim; "körlük" isimli kitabın devamıymış bu. bilinçaltımdan kaçmış, olumlu olana yönelmişim sipariş verirken... neyse, konu bu değil zaten:

watchmen - (2 disc special edition)
çizgi romanları internetten indirmiştim, film daha piyasa çıkmadan koparılan yaygaradan etkilenip ama üşendiğim için hiç okumadım. üstelik film için sinemaya da gitmedim. süper kahramanlı filmlere karşı önyargım var, söylemişimdir daha önce. açıkcası, anlamıyorum; özellikle zamanında okumadığım çizgi roman karakterlerinden yapılan filmleri: kim bu, derdi ne, ne bu afra tafra vs vs... ancak sağda solda okuduklarım, söylenenler karşısında önyargım kırıldı ve filmi indirdim, izledim ve çok beğendim. bu yakınlarda dvd versiyonu yayınlandı watchmen'in; derhal aldım belli ettiğim gibi. tek disk versiyonu ile arasında çok az bir fiyat farkı var o yüzden çift disk versiyonunu almak kesinlikle daha mantıklı. daha başka versiyonları da var tabii, özellikle "dr. manhattan" ve "rorschah" versiyonları, konuyla daha çok ilgili olanların ilgisini çekecektir.

genellikle dvd'lerin "özel seçenekler" kısmında, filmin yapım aşamaları, herkesin birbirine "muhteşem biri" deyip durduğu röportajlar vs olur. ancak watchmen'in dvd versiyonunu öyle hazırlamamışlar. ilk diskte, film haricinde "mechanics: technologies of a fantastic world" başlığıyla gayet keyifli bir bölüm var. james kakalios isimli fizikçi'nin "açıklamalarıyla", dr.manhattan'ın adı, rengi, başına gelenler hakkında ve filmle ilgili daha bir sürü şey hakkında çok ilginç şeyler anlatılıyor. ikinci diskte, detaylı film yapım belgesellerinin ve röportajların yanısıra iki güzel başlık daha var. ilki, watchmen çizgi romanının epey detaylı bir tanıtımı ve öyküsü, ki gayet güzel hazırlanmış. ikincisi ise, " real super heroes: real vigilantes" başlığıyla hazırlanmış belgesel.

"gözcüleri kim gözlüyor?" sorusu merkez alınarak hazırlanmış bu belgeselde çok ilginç şeyler var. guardian angels gibi sistemli (ve belli ki biraz da ticari) oluşumlardan başlayarak, kendini suçla mücadeleye adamış "kostümlü" vatandaşlara, ister istemez "halk kahramanı" gibi görülmeye başlayan cinayet sanıklarına kadar, "polisin yetişemedeği, yetersiz kaldığı yer"leri doldurmaya çalışan bir dolu enteresan karakterden bahsediliyor. polisin ya da daha geniş anlamıyla yasaların "kapsama alanı" konusunda, gayet romantik ve insani dürtülerle (kostümler, özel isimler vs) ortaya çıkan insanlar ile örneğin mafya ya da derin devlet oluşumları arasında (yasaların çözemediğini "çözer"ler ya!), "biz kimiz, amaçlarımız, hedeflerimiz" başlıkları düşünüldükte oldukça belirgin bir fark olmalı? bu fark için, "karşılıksız iyilik" gibi şeyler öne sürülebilir sanırım ancak "ben aslında iyilik yapmak istiyordum" lafı, bazen bir suçun savunması haline dönüşebilir pekala...

aslında kostüm ve üniforma ile "kendini güçlü hissetme" ve elbette "kendini güçlü hissettirme" de, insan ruhundaki deliklerden birini kapatan ama o deliği doldurmayan şeylerden sadece biri. aman ne şirindir insan doğası deyip geçemiyorsun ne yazık ki çünkü her üniformalı, çocuksu bir "superman" olma derdinde değil ya da insanlığa etkisi o kadar da önemsiz değil... (üniforma ve güç deyince, bir rémi gaillard videosu şart oldu)
[ayrıca bak: gerçek hayattan 10 süper kahraman ve tothian röportajı]

"amazon women on the moon" sadece görünmez adamın oğlu bölümünü izlediğim bir türlü tamamını izleyemediğim (aslında çaba göstermedim hiç) bir filmdi. yıllar önce bir arkadaşım televizyonda izlemiş, epey de övmüştü izleyim diye ancak şöyle bir durum vardı ki, onun evinde cine-5 vardı ancak bizde yoktu... gerçi, video kasete de kaydetmişti ama her defasında ertelendi. geçen günlerde 4 lira gibi düşük bir fiyata satıldığını görünce siparişime ekledim.

film aslında skeçlerden oluşuyor; absürd şeyler hepsi de. şöyle söyleyebilirim; televizyon'da "aydaki amazonlar" filmini izlemek istiyorsun ama yayın sürekli kesiliyor ve kumanda senin elinde değil. kumanda sahibi hangi kanalı açsa garip, komik bir yayınla ya da reklamla karşılaşıyorsun. tüm bu izlemenin sonunda ne oluyor peki? işte dvd'nin kapağındaki karikatür de bunu gösteriyor...

görünmez adamın oğlu isimli bölümü çok sevdiğim için şöyle bir bakayım, nasıl bir naneymiş bu film dedim ve filmin hepsini gayet de eğlenerek izledim. yer yer gerçekten de çok komik bir film özellikle "selma! kurtar beni!" gibisinden bağıran atlet don amca muhteşem!ekstralarda, çekim hataları ve dahil edilmeyen üç beş skeç daha bulabileceğin bu filmin oyuncu kadrosu da süprizlerle dolu... çok da değil ama; yani "a bu da mı varmış" falan diyorsun...

evet bu bir film falan değil. insanı yanlış yönlendiren başlık atmak nasıl bir duyguymuş tatmak istedim. hemen söyleyim, biraz üç kağıtçı hissettim kendimi...
the chemical brothers'ın bu şahane dvd'si oldukça yüksek fiyatla satılıyordu zaten müzik dvd'leri genelde pahalı oluyor. ancak sanırım fiyatı epeyce düşmüş ya da bir stok eritmeye denk geldim.
10 adet müzik videosu (ve hepsiyle ilgili röportajlar ve bazılarında yapım belgeselleri) (özellikle star guitar videosu için michel gondry'nin hazırlık görüntüleri şahane) 6 konser performansı, röportajlar ve daha bir çok malzeme ile oldukça dolu bir dvd. bir de kitapçık (kitapçığın kapakçığı) sıkıştırmışlar dvd kutusuna, iyi yapmışlar.

müzik videosu listesi şöyle: "life is sweet", "setting sun", "block rockin' beats", "elektrobank", "hey boy, hey girl", "let forever be", "out of control", "star guitar", "the test", "the golden path".


canlı performanslar:
-hey boy hey girl (red rocks 1999)
-hoops (fuji festival 2002)
-setting sun (fuji festival 2002)
-temptation/ star guitar (fuji festival 2002)
-chemical beats (glastonbury 1997)
-the private psychedelic reel (glastonbury 2000)

4 yorum:

 1. Saramago ve ''Körlük'' benim için kilometre taşı bir kitaptı:)Daha önce de 'Gökdelen'' kitabı ile ilgili Farkettin paşa blog yazısında benim bahsettiğim kitap tam da olarak bu kitaptı:)Filmi de izledim ama kitaba kıyasla klasik olarak eksik kalmış.''Görmek'' ise bu kitabın devamı ve yine çok güzel bir kitap.

  Saramago çok büyük bir yazar:kurgusu ve hayalgücü geniş,kalemi kuvetli:)

  Kesinlikle hemen ''Körlük'' kitabını da edin derim;okumak yetmez mutlaka kitaplıkta olması gerekenlerden bence:))

  Sevgiler,iyi akşamlar...

  YanıtlaSil
 2. niyetliyim zaten okumaya da, işte kitabı almayı başaramadım; ikinci denememi yaparım yakında :)

  YanıtlaSil
 3. Kitabını bilmem ama filmini soraran "Blindness" benim hayatımda gördüğüm göreceğim en berbat filmlerden biridir herhalde.İzlerken sürekli küfretmeme sebep olacak derecede sinirlendirmişti beni,çok da sevdiğim oyuncular olmasına rağmen.Belki kitap muhteşemdir,filmde batırmışlardır herşeyi.Ama bence 2 saat oturup boş boş bir duvara bakmak bile daha keyifli olabilir.

  YanıtlaSil
 4. sevgili petiber; körlük isimli bir filmle ilgili olarak "2 saat boş boş duvara bakmak daha keyifli" yorumu çok anlamlı olmuş; zaten çok yerde "film olmamış" yorumu gördüm, üzerine bu yorum iyice soğuttu flmden... neyse kitabını okuyacağım zaten bir gün; çok beğenirsem izlerim filmini de...

  YanıtlaSil