02 Ağustos 2007

akıl bey, beyin efendi ?

geçen gün "what the bleep do we know" isimli propoganda tadındaki belgesel süsü verilmiş eğlenceli filmi izledim; kuantum-fizik vs konularında pek bilgili değilim ama filmi ciddiye almamak için o kadar bilgiye sahip olmaya falan gerek yok zaten. birşeyler anlatmaya birşeyleri açıklamaya bu kadar da çabalanmaz ki? üstelik şu çevrede rahatlıkla gözlenebilecek, herhangi bir düşünceyi/konuyu vs "hayat görüşü" yapmış insanların "bak sana şimdi bilmediğin bi'şey söyleyeceğim; hayretler içinde kalacaksın ve işin güzel tarafı bunu ben senden önce fark ettiğim / bildiğim için biraz -sen ne salaksın ki bu kadar önemli şeyleri kaçırmışsın, hadi iyisin iyi ki ben varım- edasıyla hayatıma renk katacağım" havasıyla konşmaları yok mu! (evet uzun bir cümle oldu)
dangalaklık son iki insan kalana kadar devam edecek; bundan kaçış yok...
her neyse; bu propaganda yapmayı bile beceremeyen belgesel elbette hayatın bir rengidir; nihayetinde evrenin sırrına bile erse insan; yarım saat sonra en basitinden acıkacak ve yapmadığı pislik kalmayacak; kimse kendini kandırmasın...
illa ben kendimi kandırmaktan hoşlanıyorum diyeceksen (ki sürekli kendini kandırma eğilimindedir insan) artık beyin midir göz müdür nedir bilemediğim, anlayamadığım bir ilizyondan bahsetmek isterim. bu bir gif animasyon ve 34 ( ya da 35 her neyse) resimden ibaret. buna "kare" ya da "frame" diyebiliriz...
internet dünyasında fareyi sallasan kedi ya da optik yanılsama görsellerine çarparsın zaten... (banner altı fırlayan pornografiyi geçiyorum)
ama aşağıdaki "optik midir nedir ama bir yanılsama yarattığı kesindir" diye uzunca; "gif" diye kısaca işaret edceğim "şey" çok hoşuma gitti doğrusu. bu naneye, özellikle topuk bölgesine bir süre baktıktan sonra, saat yönünde dönmekte olan figürün aksi yönde dönmeye başladığını görüyorsun. dediğim gibi 30 küsür kareden oluşmuş bir gif bu; yani bir süre sola sonra sağa falan dönmüyor.
yanılsama işte?*bir hareket yoksa resmin üstüne tıklayın?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder