05 Şubat 2008

an evening with danny kaye
bir çok insan için unutulmaz bir pazar anısıdır, hikmet şimşek'in hazırladığı pazar konseri programında yayınlanan "an evening with danny kaye and the new york philharmonic" isimli gösteri. lincoln center'da, 23 eylül 1981 tarihinde, unicef yararına düzenlenen bu gösteride danny kaye, hiç bir nota bilgisine sahip olmamasına rağmen, dönemin ünlü şeflerinden zubin mehta'ya emanet edilmiş new york filarmoni orkestrasını, bir çocuğun oyuncağıyla oynaması denli rahat ve eğlenceli bir havada yönetir.

ukrayna göçmeni yahudi bir ailenin çocuğu olan danny kaye, 18 ocak 1913 yılında doğmuş. asıl adı david daniel kaminsky. komedi filmleri ve müzikal filmlerle ünlü olmuş. bazı insanları görmek bile yaşama isteği uyandırır ya, yani öyle bir şey var sanırım, işte danny kaye de öyle bir etki bırakıyor insan üzerinde...

müzik adına gayet doyurucu ve eğlence adına muhteşem bir gösteri bu. işinin ehli kusursuz bir orkestra ve danny kaye birleşince, bir benzerini asla göremeyeceğin bir gösteri ortaya çıkıyor. müzikten, gösteriden, mizahtan, yetenekten şundan bundan ne anladığını bir kenara bırakıp bu gösteriyi baştan sona izlemelisin; şimdi farkına varmasan bile sana mutlaka bir şey katacaktır! varsa çoluk çocuğa da izletmelisin ki böylece küçük de olsa bir iyilik yapmış olursun, hiç şüphen olmasın!

gösteri ile ilgili tek kötü şey var o da kaydının çok zor bulunması; yasal kopyasına erişmenin ise mümkün olmaması! ses ve görüntü aktarımı zamanımızın medya araçlarına göre uyarlanmış bir kopyası piyasaya sürülse keşke! çıktığı saat edinirim bir kopya ve tüm bu ses ve görüntü kalitesi düşük videoları tek hamlede ortadan kaldırırım... ama o güne kadar bunlarla idare etmek durumundayız. ha, ben böyle browser üstünden parça parça izlemek istemiyorum, torrent, e-mule peşinde de koşamam diyorsan, iletişim adresinden bana e-posta adresini göndermen yeterli.

şunu itiraf etmek istiyorum, çocukluğum ve televizyon denilince en sevmediğim üç programdan biriydi pazar konseri. bir an önce bitse de film başlasa diye nefretle bakardık ekrana. ama belki o arada bana az da olsa bir şeyler kattığını, benden daha akıllı ve uslu çocuklara ise şahane geldiğini şimdi anlıyorum. şimdiki çocukların çok daha geniş olanakları var gibi görünüyor ama sanırım olanakların değerlendirilmesi konusunda aileden şanssızlar! biz, evet sülalece nefret ediyorduk belki hikmet şimşek'ten ama televizyon yine de açık kalıyordu ve başka kanal yoktu! dediğim gibi, az da olsa etkisi oluyordu!

overture to "die fledermaus" / strauss (zubin mehta, conductor)
"tritsch-tratsch polka" / strauss
overture to "la gazza ladra" / rossini
overture & dance miniatures from "the nutcracker suite" / tchaikovsky
"du, du" excerpt from "die fledermaus" / strauss
triumphal march from "aida" / verdi
"look sharp" march / m. merrick
excerpt from symphony no. 5, last movement / beethoven
"the flight of the bumble bee" / rimsky-korsakov
"dance of the hours" / ponchielli
symphony no. 9 (scherzo excerpt) / schubert
excerpt from symphony no. 8, first movement / beethoven
"fiddle-faddle" / leroy anderson
march from "the nutcracker suite" / tchaikovsky
"carnival of venice" / j. bellak
"stars and stripes forever" / sousa.

danny kaye 1958
an evening with danny kaye - 1965

15 yorum:

 1. Danny Kaye'den, kahkaha fırtınası yaratacak, 2 video da benden:

  Cuma Neşesi

  YanıtlaSil
 2. "heyt be!" diye atladım ancak youtube sunduğun parçaları ne yazık ki yayından kaldırmış...
  yine de youtube'da danny kaye + muppet show birkaç sonuç veriyor..
  yazında da bahsettiğin gibi, belli bir yaş ortalaması için çok heyecanlandırıcı bir adam danny kaye...
  teşekkürler...

  YanıtlaSil
 3. Öncelikle bu muhteşem konseri yeniden izleme imkanı sağladığınız için teşekkür ederim.
  Bu konseri ben de bir Pazar günü izlemiş ve hayran kalmıştım.Daha sonra bu konser bir yılbaşı akşamı yayınlandı fakat sadece bir bölümünü o zaman elimde bulunan bir VHS kasete kaydetmiştim.Görüntü ve ses kalitesi de sizin de belirttiğiniz gibi iyi değildi.Ondan sonra çok uzun bir süre Türkçe altyazılı olan kopyayı aradım fakat bulamadım.
  Eğer obilen@superonline.com adresime bu konseri yollayabilirseniz müteşekkir olurum.
  Onur Bilen

  YanıtlaSil
 4. Selamlar,

  Yine bir pazar konseri zamanında Danny Kaye tarafından çocuk seyircilerle yaptığı bir programı yayınlamışlardı. Danny Kaye çocuklara opera ve klasik müzik dersi veriyor kocaa salondaki çocuklara baya ciddi opera parçalarını söyletiyordu (tabii hafızam beni yanıltmıyorsa). Belki elinizde bu programın da kaydı olabilir diye düşündüm, bir ümit! :)Bu arada ben pazar konserini dinleyen akıllı uslu çocuklardandım :))

  YanıtlaSil
 5. Bu muhteşem konseri yeniden izleme imkanı tanıdığınız için teşekkürler. Bende sıkı bir pazar konsercisiydim.
  Ayrıca Onur BİLEN ve Zekiye DOĞAN arkadaşların talebine kesinlikle katılıyorum. Yaşım 42, çocukken seyrettiğim ve çocuk hafızama kazınan Danny KAYE in çocuklara opera parçalarını söylettiği konser proğramı elinde olan varsa ve burada yayınlanırsa 3 yaşındaki çocuğuma çok büyük bir iyilik yapmış olacak.

  Şimdiden TEŞEKKÜRLER.

  Sinan Salih YILMAZ.

  YanıtlaSil
 6. e hani ya ben birşey göremiyorum neden?

  YanıtlaSil
 7. rahsant; videolar blogger üzerinden yüklendi, başka bir servis kullanmadım. bağlantınızda ya da blogger'da bir sorun vardır olasılıkla, şu an bende sorunsuz görünüyor.
  ayrıca gösteriyi youtube üzerinden
  izleyebilirsiniz [youtube engelinin aşıldığı varsayılırsa :) ]

  YanıtlaSil
 8. ..kapatıp açtım düzeldi!:) büyük bir zevkle tekrar izleyip müsaadenizle facebook'a bile gönderdim! çoook teşekkür ederiz ama yetmez!:))

  YanıtlaSil
 9. Allah razı olsun. Hem geçmişe döndüm. Hem de çocuğum için güzel bir kaynak buldum. Youtube'dan parça parça indirmeye çalışıyorum.Eğer tamamı kesintisiz var ise nasıl elde edebilirim. Bir de diğer yorumcuların yazdığı opera gösterisi ile ilgili bir bilginiz var mı.e-mail ilgisayar@yahoo.com

  YanıtlaSil
 10. harikasınız...elinize sağlık..hasta hasta müthiş keyif oldu..

  YanıtlaSil
 11. Bana Danny Kaye 'in 1.bölümü lazım. Okulda Sinematek adında bir kulüp kurdum lakin bu sanatçının videosu yok elimde. Opera ile ilgili olan kısmı var lakin ilk 1. bölümü yok.. Aradığım şey Türkçe altyazılı olanı. bilenlerin elinde olanların dikkatine..

  YanıtlaSil
 12. klasik müziği sevmemi sağlayan adam... harikaydı. çocukluğumdan hatırladığım nadir programlardan biri ....

  YanıtlaSil
 13. elimde altyazısı var.kendim çevirdim.nasıl yükleyebilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. altyazıyı, erişimi daha kolay ve yaygın olabilmesi için divxplanet.com sitesine yüklerseniz şahane olur. eğer uğraşamam derseniz, tersmeditasyon@gmail.com adresine gönderin, divxplanet'e ben ekleyim? tabii çevirmen olarak sizin isminiz ile :)

   Sil
 14. türkçe alt yazısı yok mu sizlerde..çocukken seyrettiğimde de enfes bulmuştum..şimdi çok ama çok daha harika geldi ..paylaştığınız için teşekkürler..umarım türkçe alt yazılısını da paylaşan çıkar siz değerli insanlardan

  YanıtlaSil