20 Nisan 2009

zidane: a 21th century portrait

bir arkadaşım bir dolu dvd gönderdi hafta sonu. diziler [carnivale, rome ve battlestar galactica'nın 1978 yıllarına ait bölümleri (ilk sezon oluyor sanırım) ] ile beraber, bir dolu da pink floyd videosu... [kendisinde roger waters ve david gilmour'da bile olmayan video kayıtları (roger waters'ın sünnet videosu, david gilmour p*rnosu vs) olduğunu düşünürüm bazen.] bütün bunların yanında, üzerinde "zidan" yazan bir dvd vardı. daha önce bahsi geçtiği için süpriz olmadı ama bir futbol özürlüsü olduğumdan, gelen şeylere şöyle bir bakma, kurcalama işleminin en sonuna attım onu. biraz orasına burasına bakınca oldukça ilgimi çekti ama. garip ve ilginç bir film yapmışlar.

23 nisan 2005 tarihinde, real madrid ile villareal maçını, douglas gordon ve philippe parreno isimli kişiler, 150 kişilik bir ekip ve 17 kamera ile belgeliyorlar. maç boyunca sedece zidan'a odaklanıyorlar ve "zidane, un portrait du 21e siècle" (zidane: a 21th century portrait) isimli bir belgeseli, sinema ve insanlık tarihine kazandırıyorlar. (aynı zamanda tüm zamanların en kötü jeneriğini de hazırlamışlar!)

doksan dakikalık (eh) bu belgesel, futbol ile ilgilenmesen bile (benim gibi), kendini izlettiriyor. fikir biraz sıkıcı gibi gelebilir, çünkü tüm film boyunca yürüyen, koşan, tüküren, "hey!" diyen bir futbolcuyu izliyorsun sonuçta. ama ilginç bir deneyim olduğu da kesin. mogwai'nin oldukça güzel müziği eşliğinde, bir an sonra "yalnız bir adamı" izlediğimi düşünmeye başladım açıkcası, futbol oyuncusu bir insanı...

görüntü ve ses şahane, amazon'dan ya da cangıldan bir şekilde elde edip izlenmeyi hak eden ilginç bir belgesel. on üzerinden yedi veririm gerekirse sekiz veririm ama illa ki güzel bir puan veririm bu filme...not: bu da içinde "futbol" olan ilk (ve sanırım tek) yazıdır.

Share/Save/Bookmark

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder