28 Aralık 2009

james cameron yakın arkadaşım olsaydı

- öncelikle şu milleti mavi değil yeşil yap derdim. "her taraf orman ağaç, yeşil olurlarsa arada kaybolurlar, yeşil olmaz kanka" derdi bana. yahu o zaman ağaçları mavi yap? bu mudur problem? "o da olmaz, her yaprağı tek tek boyayacaksın, uzun iş..." derdi bunun üzerine. ya bırak şimdi, tek tuşa basıyorsunuz istediğiniz renge çeviriyorsunuz, bilmiyor muyuz! "hepsinden öte, yeşil olurlarsa öyle , doğrudan, çevreci bir mesaj vermişiz gibi olur, hoş olmaz" da diyebilir. hadi canım sen de! milletin gözünün içine soka soka insanlar doğayı yok ediyor dedirtiyorsun ama kahramanlarına? bak james, yaratık dediğin yeşil olur, her şeyin bir şeyi var, kırma kalbimi yeşil yap şunları! "ayrıca araştırdık biz, hangi renk nasıl bir etki bırakıyor insanlar üzerinde, ince ince hesaplayıp öyle seçtik maviyi" işte bak bu ince hesaplarınız yok mu hollywood olarak, sinir ediyorsunuz adamı! herkes şirinlerle kıyaslayacak lan anlasana! "yok baba, mavi olsun, mavi iyidir..."
- her taraf sanal monitörlerle dolu, teknolojinin dibini görmüşsünüz o dikiz aynası nedir abi, olacak şey mi? hadi onu geçtim; koskoca robot (robot mu o? robotek?) bıçak çeker mi! sen adamın (robotun) kolunu aynı zamanda tüfek tabanca niye yapmıyorsun ki bir de tüfek falan taşıttırıyorsun? onu kullanan adam ile son derece uyumlu falan demek istiyorsan eğer, hadi öyle olsa bile, o bıçak çevirme hareketi nedir yahu! sonra kapatırdım telefonu suratına.
- birisi, insanların hırt, pislik ve tehlikeli bir yaşam formu olduğunu anlatsın, ben onu dinlerim james, derdim, biralarımızı yudumlarken. bu bok kafalar, orada bulunan bir maddenin kilosu milyonlarca dolar diye elin gezegeninin içine sıçacaklarsa, çok kötü, derslerini vermek gerek şerefsizlerin, tamam ama bak, samimi cevap isterim, insani yıkıma karşı koyabilmek için yine bir insani yardım mı gerekiyor demek istedin yoksa pislik pislikle nasıl savaşacağını bilir mi demek istedin? ayrıca, esas oğlanın, şu herkesin korktuğu devasa uçan yaratığı ele geçirip, herkesin kendi önünde eğilmesini ve böylece kabilelerin birleşmesini sağlaması da ilginç geldi bana. nerden baksan ilkel tanrı inançlarının ardında korku ve çaresizlik vardır ve bununla beraber din kuvvetli bir birleştiricidir? bu tarz çözümlemeler yaptıktan hemen sonra şu kritik soruyu sorardım kendisine: "beni hala cameron diaz'la tanıştırmadın baba?"
- zaten sırf cameron diaz ile beni tanıştırması için arkadaşlık ederdim james ile. sonra da bayramdan bayrama, işim düştüğünde falan arardım. true lies, hadi terminatör falan bir yere kadar...
- zaten onun titanic filmini izlememiş olmamdan dolayı bana bozuk olurdu...
görselin orijinali

3 yorum:

 1. izlemedim.
  ama dilindeki bayagılık çok hoşuma gitti yav
  çok ciddiyim

  YanıtlaSil
 2. samimiyet'dir o, bayağılık olmaz david'le, pardon james'le aramda:) [david beni andı... (lynch)]

  YanıtlaSil
 3. valla bravo.. çok güzel eğlenceli yazı olmuş.. :) diyorum ben.. avatardan herkese iyi malzeme çıkar.. dediğiniz gibi hele ki o dikiz aynası yok mu.. bitirdi bendi :D ben bir ara robot yolda kalırsa felan..
  "abi bir iki el ittirin şunu depoda pislik vardı herhalde" diycek sandım birisi :D

  YanıtlaSil