09 Aralık 2008

batman ve patlayamayan bomba

dark knight'ı daha yeni izledim; evet "joker" süper; buna ekleyeceğim bir şey yok. batman de süper; varoluşu gereği!

bir süre önce ölen (evet öldü o) batman, bilindiği gibi bir çizgi roman karakteri ve bir çok kere sinemada da kendini gösterdi. müziğini prince'in yaptığı, tim borton yönetimindeki 1989 yapımı "batman" isimli filmde jack nicholson "joker" rolündeydi. o film, eğlenceli bir filmdi, o zamanların "çizgiroman uyarlaması" anlayışına uygundu. ama bu son iki batman, yani christopher nolan'ın çektikleri, batman'e öyle bir karizma verdi ki, tim burton ve jack nicholson "sadece çocuklar için" birşeyler yapmış gibi bir pozisyona düştüler. (aslında öyle de?)

memento gibi, çok sevdiğim ve şüphesiz çok seveni olan bir filmi yapmış bu adamın "batman"e takılıp kalmasından rahatsızım; işin doğrusu budur. arada "prestige"ini korumak adına "başka" filmler çekmesi kurtarmıyor bu durumu. neden ama, batman düşmanı mıyım? hayır, bana ne, tamam, işin gerçeği, hiç ilgilenmiyorum batman ile; ben silver surfer, conan, rom, hulk severdim ama onlarla ilgili çekilmiş/çekilecek filmlere karşı da hiç bir sempatim yok. şudur ki; 1966 yapımı batman'den, "sanki mel brooks çekmiş" diye düşündüren aşağıdaki sahneyi izledikten sonra, o kadar karizma bu tipe fazla diyesim geliyor.

(yahu o nasıl bir bandodur, sadece üç kişiden uydurulmuş, abuk sabuk yerlerde gezinen!)

2 yorum:

  1. Video hangi sebep ile o video paylaşım sitesinden kaldırıldıysa - büyük ihtimalle türkleri küçükdüşürdüğü için - kaldırıldı. Peki köy kurnazı yaklaşımı ile para koparma maksadı ile kafayı çalıştırmadan yola koyularak türkleri küçük düşüren Batman'dan çıkmış adamcağıza yaptığının ne kadar gerizekalıca olduğunu anlatmaya kalkıştı mı acaba? Kalkıştı ise belediye reisi görünümüne bürünmüş bu adamcağız anlamaya kalkıştı mı acaba?

    YanıtlaSil
  2. Kesinlikle haklısın. Nolan Batman'leri çok afili. Ve evet o bando nasıl bir bando? Hatırlıyorum da ben bu abuk Batman serisini de kaçırmadan izlerdim.

    YanıtlaSil