13 Mayıs 2009

dead men don’t wear plaid

1982 yapımı enteresan bir film "dead men don’t wear plaid". steve martin baş rolde ama baktığında öyle bir kadro var ki: ava gardner, burt lancaster, humphrey bogart, cary grant, ingrid bergman, bette davis, lana turner, kirk douglas...

filmin orijinalliği şu: eski siyah beyaz amerikan filmlerinden alınan sahneleri, şahane bir kurgu ile filme yedirmişler. steve martin'in de senaryoda parmağının olduğu bu absürd komedi filminin dvd versiyonu yayınlandığı için pek bir mutlu oldum. dvd özelliklerine bakacak olursan: ses çift kanal (eh eski bir film...) ve hiç bir ekstra yok. buradan da anlıyoruz ki, bu dvd'nin, filmin kendisi haricinde hiç bir özelliği yok. yapım, çekim aşamaları; kamera arkası ve çekim hataları görüntüleri olsa harika olurdu. evet isterim ben öyle şeyler herkes gibi... eh buna da şükür.

filmde steve martin şahane bir dedektif. çok komik / garip özellikleri var tahmin edilebileceği gibi. "hadi eski filmleriden sahneleri oraya buraya ekleyip enteresan bir film yapalım" dememişler; filmin kendine has, özel, absürd bir mizah anlayışı var. elbette eski filmlerden alınan sahneler ile uyum ayrıca bir keyif veriyor. o eski filmleri izlemiş, konuya yabancı olmayanlar eminim çok daha keyif alacaklardır. üzgünüm ki bende o dananım yok. hatta yıllar önce, televizyonda yayınlanan eski bir filmden bir sahneyi gördüğümde, "aa steve martin'in filmindeki sahne" demiştim. dün gibi hatırlarım.

aşağıdaki, filmde en sevdiğim sahnelerden biri. steve martin'in kendisi, filmin ilginç yapısı, benim "mutlaka izlenmeli" lafım, şu bu yeterli gelmediyse üç dakikanı ayır izle derim. ama şunu da eklemek isterim ki sahne, doğası gereği, filmin içinde daha etileyici (komik).


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder